Szukaj

Udar mózgu u seniora – jak opiekować się chorym?

Udar mózgu u seniora – jak opiekować się chorym

Na początku należy podkreślić, że istnieją dwa rodzaje udarów – niedokrwienny i krwotoczny. Pierwszy występuje częściej, bo aż w 80% przypadków i spowodowany jest zatkaniem naczynia krwionośnego przez skrzep. Udar krwotoczny z kolei nazywany jest także wylewem, ponieważ to w mózgu dochodzi do wylewu krwi poprzez pęknięcie naczynka. Ryzyko wystąpienia udaru – zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego – zwiększa się wraz z wiekiem.

Na co zwrócić uwagę?

Udar cechuje się wieloma charakterystycznymi objawami. Czasami zaczyna się od zwykłego bólu głowy, z którym mogą występować nudności oraz wymioty. Charakterystyczne symptomy udaru to także:

  • zaburzenia mowy – osoba ma trudności z wypowiadaniem słów, jej mowa jest niewyraźna i bełkotliwa,
  • zaburzenia widzenia – mogą występować tylko w jednym oku lub w obu. Osoba widzi niewyraźnie, obraz się rozmywa,
  • zaburzenia chodzenia – występują zawroty głowy, trudności ze złapaniem równowagi i stawianiem kroków,
  • niedowład mięśni – najczęściej występuje po jednej stronie ciała, może dotyczyć ręki, nogi, twarzy,
  • może występować także silny ból, którego przyczyna jest nieznana.

Objawy u indywidualnych osób mogą się nieco różnić. Czasami udar może wystąpić bez żadnych wcześniejszych oznak. Powodzenie leczenia zależy w bardzo dużym stopniu od tego, jak szybko zostanie udzielona pierwsza pomoc. Jak najszybciej należy wezwać pogotowie, ponieważ odpowiednie leki i pomoc chory może otrzymać jedynie w warunkach szpitalnych.

Opieka domowa po udarze

Opieka nad seniorem po udarze nie jest łatwa, zwłaszcza kiedy nie doszedł do dawnej sprawności fizycznej. Stan chorego po udarze uniemożliwia mu często wykonywanie niektórych czynności, więc należy zwracać uwagę na to, czy senior nie potrzebuje pomocy. Należy zwrócić uwagę, czy chory nie potrzebuje rehabilitacji oraz konsultacji logopedycznych – pomoże mu to szybciej wrócić do sprawności.

Po powrocie ze szpitala bardzo ważne jest wsparcie dla chorego. Łatwiej będzie mu zaakceptować nową sytuację. Warto poświęcić chwilę czasu, aby razem poczytać książkę lub obejrzeć telewizję. Po udarze senior nie wróci zbyt szybko, a czasami wcale do swoich codziennych czynności lub zainteresowań. Rehabilitacja oraz rekonwalescencja po udarze to przede wszystkim czas, dlatego opiekun powinien wykazywać dużo cierpliwości, zrozumienia i wytrwałości.