Szukaj

Uważaj na oszustwa internetowe w czasie pandemii!

Uważaj na oszustwa internetowe w czasie pandemii!

Pandemia koronawirusa wciąż budzi ogromny strach, zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby. Niestety, oszuści nie znają litości i w tych trudnych czasach szukają ,,okazji na zysk”. Chcąc uchronić siebie i naszych bliskich przed infekcją często zapominamy, że niektóre osoby mogą żerować na naszym strachu i chęci pomocy innym. Zobacz, jakich przestępstw internetowych możesz się spodziewać!

 

Sposób na zapobieganie infekcji – uważaj na ,,magiczne” produkty!

Jak wiadomo, Ministerstwo Zdrowia wydaje zalecenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Pamiętajmy jednak, że do tej pory nie poznano skutecznej metody, która mogłaby w 100% uchronić nas przed zarażeniem. Sposoby podawane przez MS są więc jedynym wiarygodnym źródłem informacji. Niemniej jednak, wiele osób korzysta z naszych nadziei i próbuje sprzedać produkty, które rzekomo mają wykazywać profilaktyczne lub lecznicze właściwości.

Jeśli więc napotkasz w sieci reklamy dotyczące pozornie skutecznych metodom przeciw wirusowi, nie daj się nabrać. Leki, mieszanki ziołowe, czy szczepionki przeciw koronawirusowi nie są do tej pory znane, a już na pewno nie kupimy ich przez Internet.

Uważaj również na wygórowane ceny za maseczki oraz środki przeznaczone do codziennej higieny oraz dezynfekcji. W Internecie nie brakuje ogłoszeń, za pośrednictwem których oszuści oferują zwykły płyn dezynfekujący, czy komplet jednorazowych maseczek ochronnych nawet za kilkaset złotych. Wysoka cena za tego typu produkty nie oznacza, że są one lepszej jakości. Powinien jednak być to sygnał, który uruchomi w nas dodatkową ostrożność.

 

Datki na pomoc w walce z koronawirusem – jak rozpoznać oszustwa?

W okresie pandemii oszuści mogą szukać okazji na dodatkowy zysk poprzez organizację fałszywych zbiórek na cele charytatywne. Jeśli więc spotkasz się z propozycją wsparcia finansowego dla grup walczących z pandemią, upewnij się, że organizacja taka rzeczywiście istnieje i działa legalnie.

Pod żadnym pozorem nie podawaj prywatnych danych, takich jak hasła do bankowości internetowej, czy dane z dowodu tożsamości. Jeśli jesteś proszony o udzielenie prywatnych informacji podczas chęci przekazania nawet niewielkiej sumy pieniędzy na cele charytatywne, powinno to wzbudzić Twoją podejrzliwość.

Ostrożność należy zachować również, gdy otrzymasz telefon lub wiadomość od osoby lub przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za zwrot pieniędzy utraconych w wyniku pandemii. Jeśli w niedalekiej przeszłości odwołano Twoje wczasy, bilet lotniczy, czy dowolne rezerwacje, oszuści mogą skontaktować się z Tobą w celu rzekomego zwrotu pieniędzy. I w takiej sytuacji powinieneś upewnić się, że faktycznie rozmawiasz z podmiotem odpowiedzialnym za Twoją rezerwację.

Pamiętaj także, że wszelkie instytucje oferujące pomoc dla przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii, mogą okazać się osobami żerującymi na ludzkim nieszczęściu. Szczególnie podejrzane okazują się organizacje, które oczekują przedpłaty lub podania poufnych danych.