Szukaj

Walory zdrowotne jabłek

Walory zdrowotne jabłek

Jabłka to zarówno najpopularniejsze, jak i najłatwiej dostępne owoce w Polsce. Obecnie na świecie istnieje kilkanaście tysięcy odmian jabłek, natomiast Polska jest jednym ze światowych liderów w ich produkcji i eksporcie. Warto przyjrzeć się bliżej korzyściom zdrowotnym wynikającym z regularnej konsumpcji tych owoców.
Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali, że częste spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko pojawienia się raka jelita grubego. Już przy konsumpcji tylko 1 jabłka dziennie niebezpieczeństwo rozwoju wspomnianego raka obniżyło się, a zjadanie więcej niż 1 owocu dziennie zmniejszało ryzyko choroby o około 50%. Efekt ochronny wynika prawdopodobnie z obecności w skórce jabłka flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających. Naukowcy zidentyfikowali w skórce owoców również takie związki jak triterpenoidy o działaniu przeciwnowotworowym, zwłaszcza w odniesieniu do profilaktyki raka sutka i raka wątroby.
Jabłka dzięki zawartej w nich kwercetynie mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera oraz choroby Parkinsona. Kwercetyna wykazuje również działanie zmniejszające ciśnienie krwi.
Omawiane owoce mają pozytywny wpływ także na funkcje płuc. W badaniach udowodniono, że czynność płuc mierzona w spirometrii była tym korzystniejsza, im więcej jabłek w tygodniu zjadała badana grupa osób. Naukowcy potwierdzili, że spośród owoców jedynie jabłka i gruszki wpływają na zapobieganie lub zmniejszenie nasilenia astmy. Zależność ta była szczególnie dobrze widoczna u osób spożywających co najmniej 2 jabłka w tygodniu. Kolejną chorobą, której prawdopodobieństwo rozwoju zmniejsza konsumpcja jabłek, jest cukrzyca typu 2. Wyniki badań jednoznacznie wykazały dobroczynny wpływ zjadania omawianych owoców na rozwój cukrzycy. Zaobserwowano, że osoby spożywające 1 lub więcej jabłek na dzień mają o 27% obniżone ryzyko pojawienia się powyższej choroby w stosunku do osób niespożywających jabłek. Wykazano również, że spożycie owoców i warzyw w kolorze białym zmniejsza częstość udarów i to w stosunku zależnym od dawki. Każde skonsumowane 25 gram tych produktów na dzień wiązało się z mniejszym o 9% ryzykiem udaru mózgu. Największy udział w tej kategorii owoców miały jabłka i gruszki. Pamiętajmy, że gryzienie i żucie jabłek stymuluje dziąsła oraz pobudza wydzielanie śliny, która działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Jeśli mamy ochotę wypić sok jabłkowy, to warto wybrać ten mętny, gdyż nie jest on pozbawiony pektyn i innych składników ścian komórkowych. Natomiast sok klarowny nie może być zamiennikiem dla surowych owoców ze względu na brak w nim zawartości wymienionych wcześniej substancji, które wykazują korzystne dla zdrowia działanie, między innymi pomagają obniżyć stężenie cholesterolu w organizmie.