Wnioski o emeryturę w czasach pandemii

W ciężkim dla wszystkich okresie, w jakim panuje pandemia koronawirusa, pod znakiem zapytania staje także wiele spraw urzędowych. W jaki sposób osoba w wieku emerytalnym może złożyć wniosek o przyznanie renty? Czy można zrobić to później i otrzymać wyrównanie? 

 

Czy można złożyć wniosek z opóźnieniem w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa panująca na świecie, również w Polsce, od kilku miesięcy przysparza sporo problemów związanych nie tylko z zagrożeniem zdrowotnym. Wiele spraw urzędowych uległo zmianom, które mają na celu ochronę obywateli. Osoby, które w ostatnim czasie nie mają możliwości lub ze względu na chęć zwiększenia bezpieczeństwa nie chcą złożyć wniosku o emeryturę, mogą zrobić to w późniejszym czasie.

Zgodnie z przepisami ustanowionymi 18 kwietnia tego roku, osoba chcąca przejść na emeryturę nie musi się śpieszyć. Co więcej, wniosek złożony w późniejszym terminie nie oznacza utraty wcześniejszych praw. Oznacza to, że np. składając wniosek w lipcu, mamy prawo do świadczeń za cały okres trwania epidemii.

 

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w czasach epidemii?

Do tej pory początkiem przyznania emerytury był miesiąc, w którym został złożony wniosek. Warunkiem było spełnienie wszystkich wymagań związanych z prawem do emerytury lub renty, co obowiązuje nadal. Jednak w okresie pandemii koronawirusa, mając na uwadze związane z nią ograniczenia oraz szczególne zagrożenie dla seniorów, Rząd wprowadził odrębne przepisy.

Zgodnie z postanowieniami, wniosek o emeryturę można złożyć w późniejszym terminie, ubiegając się jednocześnie o świadczenia z datą wcześniejszą. Oznacza to, że możliwe jest np. złożenie wniosku w lipcu, z zaznaczeniem, że o emeryturę ubiegamy się od marca, bądź kwietnia.

Pamiętać należy jednak, że data ubiegania się o emeryturę nie może być wcześniejsza, niż 1 marca 2020 roku. Wniosek nie może być również złożony później, niżeli na 30 dni po ogłoszeniu końca pandemii.

 

Kiedy dostaniemy wypłatę emerytury z wniosku złożonego w późniejszym terminie?

Warto pamiętać, że prawo do uzyskania emerytury nie jest równoznaczne z jej wypłatą. Jeśli w okresie pandemii spełniamy wymogi upoważniające do otrzymania emerytury, jednak wciąż pracujemy, otrzymamy wyrównanie od momentu rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które rozwiązały umowę wcześniej i złożyły wniosek o przeliczenie i przyznanie emerytury, mogą liczyć na wyrównanie świadczeń za cały okres pandemii. Z kolei w przypadku ubiegania się o rentę, prawo do wypłaty otrzymujemy od daty, która widnieje na oświadczeniu lekarza orzecznika, który stwierdził niezdolność do pracy.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *