Szukaj

Wnioski o emeryturę w czasach pandemii

Wnioski o emeryturę w czasach pandemii

W ciężkim dla wszystkich okresie, w jakim panuje pandemia koronawirusa, pod znakiem zapytania staje także wiele spraw urzędowych. W jaki sposób osoba w wieku emerytalnym może złożyć wniosek o przyznanie renty? Czy można zrobić to później i otrzymać wyrównanie? 

 

Czy można złożyć wniosek z opóźnieniem w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa panująca na świecie, również w Polsce, od kilku miesięcy przysparza sporo problemów związanych nie tylko z zagrożeniem zdrowotnym. Wiele spraw urzędowych uległo zmianom, które mają na celu ochronę obywateli. Osoby, które w ostatnim czasie nie mają możliwości lub ze względu na chęć zwiększenia bezpieczeństwa nie chcą złożyć wniosku o emeryturę, mogą zrobić to w późniejszym czasie.

Zgodnie z przepisami ustanowionymi 18 kwietnia tego roku, osoba chcąca przejść na emeryturę nie musi się śpieszyć. Co więcej, wniosek złożony w późniejszym terminie nie oznacza utraty wcześniejszych praw. Oznacza to, że np. składając wniosek w lipcu, mamy prawo do świadczeń za cały okres trwania epidemii.

 

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w czasach epidemii?

Do tej pory początkiem przyznania emerytury był miesiąc, w którym został złożony wniosek. Warunkiem było spełnienie wszystkich wymagań związanych z prawem do emerytury lub renty, co obowiązuje nadal. Jednak w okresie pandemii koronawirusa, mając na uwadze związane z nią ograniczenia oraz szczególne zagrożenie dla seniorów, Rząd wprowadził odrębne przepisy.

Zgodnie z postanowieniami, wniosek o emeryturę można złożyć w późniejszym terminie, ubiegając się jednocześnie o świadczenia z datą wcześniejszą. Oznacza to, że możliwe jest np. złożenie wniosku w lipcu, z zaznaczeniem, że o emeryturę ubiegamy się od marca, bądź kwietnia.

Pamiętać należy jednak, że data ubiegania się o emeryturę nie może być wcześniejsza, niż 1 marca 2020 roku. Wniosek nie może być również złożony później, niżeli na 30 dni po ogłoszeniu końca pandemii.

 

Kiedy dostaniemy wypłatę emerytury z wniosku złożonego w późniejszym terminie?

Warto pamiętać, że prawo do uzyskania emerytury nie jest równoznaczne z jej wypłatą. Jeśli w okresie pandemii spełniamy wymogi upoważniające do otrzymania emerytury, jednak wciąż pracujemy, otrzymamy wyrównanie od momentu rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które rozwiązały umowę wcześniej i złożyły wniosek o przeliczenie i przyznanie emerytury, mogą liczyć na wyrównanie świadczeń za cały okres pandemii. Z kolei w przypadku ubiegania się o rentę, prawo do wypłaty otrzymujemy od daty, która widnieje na oświadczeniu lekarza orzecznika, który stwierdził niezdolność do pracy.