Menopauza to okres, kiedy w organizmie kobiety zaczyna się prawdziwa rewolucja, dlatego wpływ menopauzy na wygląd ma ogromne znacznie.
Uderzenia gorąca, bezsenność, depresja, kłopoty z pamięcią, kołatanie serca czy gwałtowny przyrost wagi, to tylko część „niegodności”, z którymi musi mierzyć się kobieta.
Widocznym skutkiem menopauzy jest pogorszenie się stanu skóry. Za wszystkim stoją hormony – przez zmniejszający się poziom estrogenów spada dynamika podziałów komórkowych, co prowadzi do ich ścieńczenia we wszystkich warstwach skóry. To właśnie przez to mamy wrażenie, że skóra stała się papierowa, sucha i skłonna do podrażnień.
Wraz z wiekiem zmniejsza się również aktywność fibroblastów a co za tym idzie, spada produkcja kolagenu, elastyny i lipidów. Wszystko to sprawia, że skóra staje się cienka jak bibuła i traci na elastyczności.
Zmorą Pań w wieku przekwitania są bruzdy, przebarwienia i zmarszczki, które pojawiają się na policzkach i są niemożliwe do zwalczenia. Z racji zanikania tkanki tłuszczowej, zmieniają się rysy twarzy i dochodzi do zaburzenia jej owalu.
Okres przekwitania potrafi szczególnie utrudniać życie kobietom, które najdotkliwiej odczuwają wpływ menopauzy na wygląd
O ile ilość estrogenów w organizmie zmniejsza się, o tyle poziom androgenów pozostaje bez zmian. Tak daleko posunięte zmiany hormonalne muszą wywołać nieoczekiwane skutki, dlatego u wielu kobiet pojawia się nadmierne owłosienie. Zaburzenia w funkcjonowaniu melanocytów prowadzą z kolei do utraty koloryty skóry – twarz staje się niemal przezroczysta a na jej powierzchni uwidaczniają się brunatne przebarwienia. Dużym problemem u kobiet jest wykwit „pajączków”, czyli pękających naczynek krwionośnych.
Biorąc pod uwagę te wszystkie zmiany, Panie, które weszły w etap menopauzy, muszą zwielokrotnić swoje starania pielęgnacyjne i zawalczyć z upływającym czasem. Warto pamiętać, że zadbana skóra starzeje się wolniej i ładniej.
Absolutną podstawą jest ochrona przeciwsłoneczna. Krem z filtrem to konieczność – nakładany na twarz, szyję, dekolt i dłonie zabezpieczy skórę przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych i zapobiegnie jej wysuszaniu.
Kolejnym punktem jest oczyszczanie i rutynowa pielęgnacja. Staranne zmywanie makijażu to zwyczaj, który powinien wejść w krew już bardzo młodym kobietom. Niedokładne oczyszczanie powoduje podrażnienia i sprzyja pojawianiu się zmarszczek.
Aby zadbać o stałe, głębokie nawilżenie, skóry, warto zrezygnować z używania wody do mycia twarzy. Wykorzystywanie mydeł, pianek czy żeli antybakteryjnych zawierających alkohol, również jest niedopuszczalne. Najlepiej zainwestować w ekologiczne, w pełni naturalne, preparaty w formie mleczka, bądź płynu wykazujące silne właściwości nawilżające.
Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji są regularnie wykonywane peelingi – co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Bardzo dobre efekty daje peeling enzymatyczny, który doskonale oczyszcza skórę z nagromadzonego na jej powierzchni martwego naskórka, dotlenia i pobudza jej odnowę.
Enzymy, zawarte w peelingach, złuszczają naskórek bez konieczności tarcia, dzięki czemu mogą być nakładane na skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień. Jako, że mają zdolność wnikania w głąb skóry, świetnie usuwają zanieczyszczenia zgromadzone głęboko w porach.
Kiedy skóra jest oczyszczona, należy ją dokładnie nawilżyć. Panie w okresie menopauzy (jak i później) powinny stosować bogate kosmetyki na dzień i na noc, które dostarczą skórze niezbędnych substancji odżywczych, nawilżą i wygładzą.
W ofercie dobrych producentów znajdą Państwo kremy zawierające fitoestrogeny, czyli związki pochodzące od roślin, które przypominają naturalne hormony żeńskie – estrogeny. Pomimo wysokiej ceny warto w nie zainwestować – to najlepszy i najbardziej naturalny sposób na przywrócenie skórze właściwego blasku. Przy regularnym stosowaniu skóra stanie się nawilżona, gładka i jędrna.