Szukaj

Wpływ roślin strączkowych na zdrowie człowieka

Wpływ roślin strączkowych na zdrowie człowieka

Do roślin strączkowych zaliczamy fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę, bób, soję. Wszystkie wymienione produkty są bogatym źródłem białka roślinnego, witamin oraz minerałów.
Rośliny strączkowe zawdzięczają swoje przeciwnowotworowe działanie obecności inhibitorów proteaz. Proteazy to enzymy kryjące się w tkance łącznej organizmu ludzkiego. Nadzorują one procesy kształtowania się i wzrostu komórek zarówno zdrowych, jak i zmienionych nowotworowo. Inhibitory proteaz pochodzenia roślinnego pomagają zachować prawidłowy poziom wewnątrzustrojowych enzymów oraz inhibitorów. Rośliny strączkowe zawierają takie związki jak lektyny i hemaglutyniny, które niszczą komórki nowotworowe i przyspieszają ich zaprogramowaną śmierć. Warto włączyć omawiane rośliny do diety osób obciążonych genetycznie ryzykiem rozwoju raka jelita grubego. Gdy choroba nowotworowa osiągnie zaawansowane stadium, odpowiednio skomponowany jadłospis może uzupełniać leczenie onkologiczne.
Wpływ roślin strączkowych na funkcjonowanie przewodu pokarmowego
Omawiane produkty cechują się dużą zawartością błonnika, nawet do 16 g włókien w 100 g roślin. Frakcja rozpuszczalna w wodzie (pektyny, śluzy) ma zdolność do tworzenia żeli w przewodzie pokarmowym. Pęczniejąc w żołądku, stwarza poczucie sytości i redukuje szybkość wchłaniania glukozy do krwi. Pozwala również obniżyć stężenie tzw. złego cholesterolu LDL w organizmie. Frakcja nierozpuszczalna w wodzie (celulozy) przyspiesza pasaż treści pokarmowej przez jelita, reguluje liczbę wypróżnień i pomaga w zapobieganiu zaparciom. Odpowiada także za usuwanie z organizmu substancji szkodliwych np. toksyn i metali ciężkich.
Negatywne aspekty spożywanie roślin strączkowych
– wywoływanie wzdęć za sprawą fermentacji bakteryjnej niestrawionych składników (w celu zmniejszenia ryzyka fermentacji można przed gotowaniem moczyć ziarna fasoli w wodzie)
– obniżenie wchłaniania wapnia i żelaza
Wspomnianych roślin, ze względu na ich dużą zawartość błonnika, nie powinny konsumować osoby cierpiące na nieswoiste choroby zapalne jelit oraz na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Gospodarka hormonalna kobiet
Rośliny strączkowe zawierają izoflawony będące fitoestrogenami, czyli związkami roślinnymi o działaniu estrogenowym (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). Fitoestrogeny pomagają zachować równowagę hormonalną, co wpływa na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory hormonozależne, czyli na raka piersi oraz raka endometrium. Spadek stężenia endogennych estrogenów jest jedną z przyczyn ubytku masy kostnej oraz dezorganizacji struktury przestrzennej kości, co przyspiesza powstawanie osteoporozy. Izoflawony występujące w soi i jej produktach, mogą mieć istotne znaczenie w profilaktyce powyższej choroby. Fitoestrogeny mają działanie podobne do estrogenów ludzkich, więc mogą zmniejszać niebezpieczeństwo ubytku tkanki kostnej w czasie klimakterium.
Rośliny strączkowe a cukrzyca
Omawiane rośliny zawierają dużo cukrów złożonych, które ulegają powolnemu wchłanianiu w przewodzie pokarmowych i dzięki temu zapewniają uczucie sytości na długo. Po spożyciu tych roślin następuje niewielki wyrzut insuliny poposiłkowej, co jest istotne dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 oraz borykających się z insulinoopornością.
Nadciśnienie tętnicze
Badania wykazały, że wysoka konsumpcja roślin strączkowych pozwala na redukcję podwyższonego ciśnienia tętniczego dzięki regulacji stężenia sodu i potasu we krwi. Spożywając powyższe produkty dostarczamy organizmowi kwas foliowy wpływający na rozluźnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi.