Szukaj

Wykopaliska na Starym Rynku zabezpieczone

Na Starym Rynku uporządkowano przestrzeń po wykopaliskach archeologicznych, a odkryte przez naukowców fragmenty starej Częstochowy zostały zabezpieczone i przykryte piaskiem. Prace zakończyły się pod koniec grudnia zeszłego roku.

Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się w 2006 roku, kiedy zapadł się fragment bruku, odsłaniając elementy starych piwnic. Prace, podczas których odkryto m.in. kuźnię, studnię i pozostałości murów ze sklepieniami budowli miejskiej (być może dawnego ratusza) trwały w sumie cztery sezony.

Ze względu na brak odpowiednich środków na całkowitą rewitalizację przestrzeni miejskiej w obrębie Starego Rynku (koszt prac mógłby sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych), Miejski Zarząd Dróg i Transportu zdecydował się wzmocnić i zabezpieczyć średniowieczne mury, zasypać wykopaliska, a także odtworzyć płytę Starego Rynku z uwzględnieniem oznaczenia miejsca prac archeologicznych.

Zakres prac obejmował m.in. demontaż ustawionego wcześniej zadaszenia, naprawy murarskie i zabezpieczenie folią reliktów murowych. Na wierzchu została wykonana płyta nośna, a na niej odtworzono kostkę betonową, podobną do tej, która była na pozostałej części rynku. Zarys ukrytych w ziemi murów, na powierzchni zaznaczono pasami kamienia wapiennego. Różnice w poziomach między wyniesioną płytą, a pozostałą częścią rynku, wyrównały schody. Na prace zabezpieczające, które wykonała firma wyłoniona w przetargu, wydano ponad 300 tys. zł.