Szukaj

Zapalenie pęcherza moczowego – ryzyko rośnie u mężczyzn po 50. roku życia

Zapalenie pęcherza moczowego – ryzyko rośnie u mężczyzn po 50. roku życia

Infekcje układu moczowego mogą zdarzyć się w każdym wieku, zwykle dotyczą kobiet, jednak w przypadku mężczyzn ryzyko znacznie wzrasta po ukończeniu 50. roku życia. Dlaczego starsi Panowie są narażeni na te dolegliwości? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

W młodości choroby układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej dotykają głównie kobiet aktywnych seksualnie. Kontakty fizyczne zwiększają ryzyko przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych, co stwarza zagrożenie infekcją. Ponadto kobiety mają krótką cewkę moczową (ok. 5 cm) co ułatwia dostęp bakterii do pęcherza moczowego.

W przypadku mężczyzn w starszym wieku często dochodzi do przerostu prostaty, co utrudnia przepływ moczu i zwiększa ryzyko infekcji.

Do grupy ryzyka zalicza się także:

  • osoby przewlekle chore, u który konieczne jest zakładanie cewników;
  • osoby niepełnosprawne z częściowym lub całkowitym paraliżem;
  • osoby chorujące na stwardnienie rozsiane i inne choroby układu nerwowego.

Zapalenie pęcherza i cewki moczowej – przyczyny i objawy

Zapalenie pęcherza najczęściej rozwija się w wyniku infekcji bakteryjnej (E. coli), choć często powodują go także choroby weneryczne (np. rzeżączka). Pojawiają się trudności w oddawaniu moczu, ból, pieczenie, kłucie. Zdarza się, że w moczu możemy zaobserwować krew.

Zapalenie cewki moczowej ma zwykle łagodniejszy przebieg i rozwija się wolniej niż zapalenie pęcherza. U kobiet może wynikać z powikłań po zapaleniu pochwy. Często odczuwalne są jednocześnie objawy takie jak świąd, częstomocz i ból. U mężczyzn z zapaleniem cewki moczowej może dochodzić do wycieku ropy lub śluzu z cewki moczowej.

Infekcje układu moczowego – leczenie

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o infekcji układu moczowego konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który najprawdopodobniej przepisze antybiotyk o szerokim spektrum działania. Objawy zwykle mijają już pierwszego dnia, jednak konieczne jest dokończenie antybiotykoterapii.

Profilaktycznie zaleca się picie dużej ilości wody, co usprawnia eliminowanie drobnoustrojów z dróg moczowych. W celu załagodzenia bólu można stosować ciepłe nasiadówki. Niedocenione jest nienaganne dbanie o higienę okolic intymnych. Należy zakładać przewiewną bieliznę bawełnianą oraz rezygnować z kosmetyków, które mogą podrażniać delikatne części ciała.