Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi, a ich niska elastyczność powoduje częste naciągnięcia i zerwania, co początkuje powstawanie zapalenia. Szczególnie narażeni na to schorzenie są ludzie w starszym wieku. Seniorzy podatni na przeciążenie mięśni i stawów częściej mają do czynienia z zapaleniem ścięgna, zwłaszcza gdy chorują na cukrzycę, dnę moczanową lub mają wysoki poziom cholesterolu.
Zapaleniu ulega błona pokrywająca ścięgno o nazwie ,,torebka ścięgna”. Początkowo ból jest niewielki, jednak bez rozpoczęcia szybkiego leczenia stan zapalny ulega zaostrzeniu, a ból uniemożliwia ruchy. W konsekwencji może dojść do zapalenia kaletki, miejsca po urazie mogą puchnąć na wskutek gromadzącego się płynu.
Objawy zapalenia ścięgna:
• ból w okolicy stawu, który nasila się przy ruchach;
• uczucie sztywności,
• obrzęk;
• osłabienie siły mięśniowej w okolicy barku, palców, kolana, łokcia lub innej części ciała.
Zapalnie ścięgna – sposoby leczenia
Należy unieruchomić chorą część ciała i zrobić zimny okład, co zmniejszy ból. Inaczej jest w przypadku przewlekłego zapalenia, gdzie korzystniejsze mogą okazać się okłady ciepłe, poprawiające ukrwienie. Zazwyczaj pierwsza faza leczenia polega na przyjmowaniu doustnych środków zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnych (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy). W przypadku osób starszych przyjmujących już inne leki, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli ból nie mija po upływie 7-10 dni, lekarz może zalecić dalsze leczenie. Zdarza się, że konieczne jest wstrzyknięcie kortyzonu w obrębie chorego ścięgna. Zabieg taki zmniejsza ból i stan zapalny, jednak często powtarzany może spowodować zerwanie ścięgna. W takim przypadku konieczne jest operacyjne zszycie uszkodzonego ścięgna. W ciężkich przypadkach zakładany jest gips lub szyna.
Okłady ziołowe łagodzące objawy zapalenia ścięgna
Miejsca objęte stanem zapalnym warto okładać maściami z żywokostu, arniki lub oczaru. Można również samodzielnie przyrządzić napar z suszonych ziół. Po ostygnięciu naparu należy namoczyć gazę i przyłożyć do chorego miejsca. Okład zmieniać co 3-4 godziny.
U seniorów skutecznym i jednocześnie bezpiecznym sposobem łagodzenia bólu jest hydroterapia. Masaż przy pomocy biczów wodnych wzmacnia skórę, zmniejsza ból oraz przyśpiesza gojenie chorych tkanek.