Najlepsza forma opieki dla seniora

Najlepsza forma opieki dla seniora

By senior czuł się dobrze, musi na to wpływać wiele czynników jednocześnie. Jednym z najważniejszych jest przebywanie osoby starszej w domu, wśród rodziny. Żaden, nawet najlepszy dom opieki czy szpital nie może równać się z opieką domową. Chociaż wydawać by się mogło, że jest to bardzo trudne i wymagające zadanie, to wcale nie jest ono takie straszne, zwłaszcza jeśli skorzysta się z form pomocy, jakie są oferowane do opieki nad seniorami.

Szpital tylko w razie konieczności

Pobyt w szpitalu powinien być tylko chwilowym epizodem w życiu każdego człowieka, zwłaszcza starszego. Senior powinien przebywać w szpitalu tylko tyle, ile jest to konieczne, ponieważ każda wizyta w takim miejscu może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków takich jak: infekcje, tęsknota, zaburzenia poznawcze itp. Po każdym pobycie w szpitalu najbardziej oczekiwany i najważniejszy jest powrót do domu.

Opieka domowa

Osobie starszej częściej wypadają wizyty w szpitalu. Stan zdrowia wraz z wiekiem często się pogarsza, co powoduje częstsze wizyty u lekarzy. Po pobycie w szpitalu w domu odbywa się okres rekonwalescencji, podczas której osoba odzyskuje siły i wraca do zdrowia.

Dzisiejsze tempo życia, zmiany demograficzne oraz aktywność zawodowa, a także pełnienie jednocześnie roli babci, żony, matki wpływają na to, że często brakuje sił i czasu. Zwłaszcza, jeśli do tego wszystkie dojdzie nowe wyzwanie, czyli opieka nad osobą starszą. W takich sytuacjach padają decyzję o przeniesieniu seniora do domu opieki. Nie jest to oczywiście zły pomysł, ale nie każdego stać na dożywocie w domu starości. Do tego często zamieszkanie w domu opieki odłącza seniora od rodziny.

Jeśli jednak dom opieki nie wchodzi w grę, warto pomyśleć nad pomocą, czyli osobą, która przychodziłaby kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie na kilka godzin lub tylko na jakiś czas, aby w momencie, kiedy rodzina nie może wykonać pewnych czynności, mogła ich zastąpić. Rozwiązanie takie to nie tylko ulga i odciążenie dla rodziny, ale także spokój seniora, który w dalszym ciągu przebywa we własnym domu, wśród rodziny. Zmianę miejsca zamieszkania lub jakiekolwiek drastyczne zmiany w życiu osoby starsze znoszą dużo gorzej i ciężko przyzwyczaić im się do nowo zaistniałej sytuacji.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *