Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna

Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi, a ich niska elastyczność powoduje częste naciągnięcia i zerwania, co początkuje powstawanie zapalenia. Szczególnie narażeni na to schorzenie są ludzie w starszym wieku. Seniorzy podatni na przeciążenie mięśni i stawów częściej mają do czynienia z zapaleniem ścięgna, zwłaszcza gdy chorują na cukrzycę, dnę moczanową lub mają wysoki poziom cholesterolu.

Zapaleniu ulega błona pokrywająca ścięgno o nazwie ,,torebka ścięgna”. Początkowo ból jest niewielki, jednak bez rozpoczęcia szybkiego leczenia stan zapalny ulega zaostrzeniu, a ból uniemożliwia ruchy. W konsekwencji może dojść do zapalenia kaletki, miejsca po urazie mogą puchnąć na wskutek gromadzącego się płynu.

Objawy zapalenia ścięgna:

• ból w okolicy stawu, który nasila się przy ruchach;
• uczucie sztywności,
• obrzęk;
• osłabienie siły mięśniowej w okolicy barku, palców, kolana, łokcia lub innej części ciała.

Zapalnie ścięgna – sposoby leczenia

Należy unieruchomić chorą część ciała i zrobić zimny okład, co zmniejszy ból. Inaczej jest w przypadku przewlekłego zapalenia, gdzie korzystniejsze mogą okazać się okłady ciepłe, poprawiające ukrwienie. Zazwyczaj pierwsza faza leczenia polega na przyjmowaniu doustnych środków zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnych (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy). W przypadku osób starszych przyjmujących już inne leki, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli ból nie mija po upływie 7-10 dni, lekarz może zalecić dalsze leczenie. Zdarza się, że konieczne jest wstrzyknięcie kortyzonu w obrębie chorego ścięgna. Zabieg taki zmniejsza ból i stan zapalny, jednak często powtarzany może spowodować zerwanie ścięgna. W takim przypadku konieczne jest operacyjne zszycie uszkodzonego ścięgna. W ciężkich przypadkach zakładany jest gips lub szyna.

Okłady ziołowe łagodzące objawy zapalenia ścięgna

Miejsca objęte stanem zapalnym warto okładać maściami z żywokostu, arniki lub oczaru. Można również samodzielnie przyrządzić napar z suszonych ziół. Po ostygnięciu naparu należy namoczyć gazę i przyłożyć do chorego miejsca. Okład zmieniać co 3-4 godziny.

U seniorów skutecznym i jednocześnie bezpiecznym sposobem łagodzenia bólu jest hydroterapia. Masaż przy pomocy biczów wodnych wzmacnia skórę, zmniejsza ból oraz przyśpiesza gojenie chorych tkanek.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *