Szukaj

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek dzielimy na zakaźne, niezakaźne i autoimmunologiczne. Może ono mieć przebieg ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie spojówek charakteryzuje się silnym przekrwieniem, swędzeniem, pieczeniem oczu oraz światłowstrętem. Uczucie dyskomfortu potęguje wydzielina będąca przyczyną porannego sklejania powiek. Czasami dochodzi do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych i wzrostu temperatury ciała.
Zapalenie spojówek niezakaźne
Proste zapalenie spojówek powodują czynniki chemiczne, fizyczne, nieprawidłowo wyrównane wady wzroku. Długotrwały brak snu oraz zapalenie zatok przynosowych też może doprowadzić do rozwoju wspominanej choroby. W badaniach okulistycznych diagnozuje się niewielkie przekrwienie spojówek oraz brak nieprawidłowej wydzieliny. Leczenie niepowikłanego zapalenia spojówek polega na usunięciu czynnika drażniącego i zakrapianiu worka spojówkowego preparatami odkażającymi. Przy zaostrzeniu stanu zapalnego mamy do czynienia z pojawieniem się ropnej wydzieliny, co stwarza konieczność stosowania kropli z zawartością antybiotyku.
Alergiczne zapalenie spojówek
Ostre alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest przedostaniem się czynnika uczulającego, takiego jak kosmetyki czy leki podawane miejscowo, do worka spojówkowego. Symptomy uczulenia pojawiają się nagle i są to: łzawienie, świąd, obrzęk spojówek. Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie i nie ma potrzeby podawania leków.
Alergiczne sezonowe zapalenie spojówek to nawracająca reakcja na lotne alergeny, takie jak pyłki kwiatów, zarodniki pleśni, nasiona traw. Objawy z jakimi boryka się pacjent to ostre łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Całoroczne zapalenie spojówek powodują roztocza kurzu domowego, pleśnie. Symptomy choroby przybierają na sile w sezonie grzewczym, gdy rośnie aktywność czynników uczulających.
Olbrzymiobrodawkowate zapalenie spojówek występuje najczęściej u osób noszących soczewki kontaktowe oraz u pacjentów z pozostawionymi szwami po zabiegach okulistycznych. Wyjątkowo narażeni na ten typ zapalenia spojówek są astmatycy. Symptomy pod postacią nadmiaru śluzowej wydzieliny w worku spojówkowym, światłowstrętu i świądu oczu, mogą wystąpić po kilku miesiącach używania soczewek kontaktowych. Aby nie dopuścić do powyższych objawów należy dbać o odpowiednią higienę przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych oraz przestrzegać dopuszczalnego czasu ich użytkowania.
Suche zapalenie spojówek i rogówki czyli zespół suchego oka
Powyższe schorzenie występuje na skutek zbyt małego wydzielania łez bądź ich nasilonego parowania. Objawy zespołu suchego oka to pieczenie, zaczerwienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, obniżenie ostrości wzroku, uczucie ciężkości powiek. Podstawowym preparatem leczniczym są w tym przypadku tzw. sztuczne łzy.
Zakaźne zapalenie spojówek
Bakteryjne zapalenie spojówek pojawia się nagle jako pieczenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami. W worku spojówkowym gromadzi się ropna wydzielina powodująca sklejanie powiek po przebudzeniu. Czasami zdarza się, że pacjenci muszą zostać poddani hospitalizacji. W szpitalu, po wykonaniu badań bakteriologicznych, dobiera się odpowiedni antybiotyk do stosowania miejscowego bądź miejscowego i ogólnego. Przed podaniem leku konieczne jest wypłukiwanie ropnej treści z worka spojówkowego.
Wirusowe zapalenie spojówek diagnozowane jest dość często, wywołuje je wirus opryszczki, enterowirusy, adenowirusy. Schorzenie to jest bardzo zakaźne i może przebiegać jako nagminne zapalenie rogówki i spojówek. Jako powikłania powyższego zapalenia wyróżnia się owrzodzenie rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie siatkówki, uszkodzenie nerwu wzrokowego. Leczenie polega na podawaniu kropli zmniejszających przekrwienie i obrzęk spojówki. Pacjent powinien przestrzegać zasad higieny i ograniczyć kontakty bezpośrednie, jak i pośrednie z domownikami, czyli na czas choroby należy zaprzestać używania wspólnych ręczników, pościeli itp.