Szukaj

Zastoinowa niewydolność serca – jakie są objawy?

Zastoinowa niewydolność serca – jakie są objawy

Niewydolność serca to schorzenie, które charakteryzuje się zaburzeniami pracy serca, co oznacza, że organ nie jest w stanie tłoczyć krwi prawidłowo. W konsekwencji krew zostaje zatrzymana w naczyniach krwionośny, ponieważ nie jest wydajnie pompowana do serca, a stan taki określa się jako zastoinowa niewydolność serca. Choroba ta wywołuje objawy ogólnoustrojowe, które bywają mylnie przypisywane innym dolegliwościom. Na rozwój niewydolności serca szczególnie narażeni są seniorzy.

 

Jak działa ludzkie serce?

Serce człowieka określane jest jako ,,pompa krwi”, ponieważ jego skurcze umożliwiają krążenie krwi w całym organizmie, a przepływ przez płuca zapewnia dotlenienie każdej komórki ludzkiego ciała. W ciągu minuty zdrowe serce człowieka kurczy się 60-80 razy tłocząc całą objętość krwi.

Serce zbudowane jest z dwóch komór, które wspólnie odpowiadają za zachowanie prawidłowego krążenia krwi. Intensywna praca serca pozwala na tłoczenie ok. 300 litrów krwi na godzinę, co zapewnia stały dopływ tlenu oraz związków odżywczych do komórek ciała, a także usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Gdy jakikolwiek fragment serca ulega upośledzeniu, objawy mogą być zauważalne w innych częściach ciała.

Co ważne, objawy niewydolności mogą się znacznie różnić w zależności od schorzenia serca. Zastoinowa niewydolność serca oznacza stan, kiedy serce nie jest w stanie prawidłowo przyjmować krwi płynącej z naczyń krwionośnych. Osłabiona siła serca sprawia wówczas, że krew zostaje zatrzymana w naczyniach krwionośnych, stąd nazwa niewydolności zastoinowej.

Niewydolność serca zastoinowa – objawy

Naczynia żylne wypełnione krwią w nadmiarze stają się znacznie poszerzone, co objawia się w postaci obrzęków. Zwykle osoby cierpiące na zastoinową niewydolność serca zauważają dokuczliwe obrzęki zlokalizowane głównie w obrębie łydek, stóp i kostek. Warto zaznaczyć, że miejsce występowania obrzęków w dużej mierze zależy od rodzaju niewydolności. Inaczej objawia się niewydolność prawokomorowa, a inaczej niewydolność lewej komory serca.

W przypadku niewydolności zastoinowej spowodowanej zaburzeniami funkcji prawej komory serca chorzy mogą odczuwać dolegliwości niemal we wszystkich organach ciała. Zdarza się, że powiększeniu ulega wątroba wywołując dolegliwości bólowe. Zastój krwi powoduje poszerzenie także naczyń żylnych w obrębie szyi oraz jamy brzusznej, dlatego może dochodzić nawet do zwiększenia obwodu tali. Pacjenci uskarżają się także na częste oddawanie moczu, zwłaszcza nocą.

Natomiast w przypadku niewydolności lewokomorowej pojawiają się groźne obrzęki płuc. Krew, która nie zostaje odpowiednio przyjęta przez serce zatrzymuje się w płucach wywołując m.in. duszność, kaszel i ból. Przewlekła niewydolność serca może być zlekceważona, jednak brak podjęcia leczenia jest stanem zagrażającym życiu. Bezpośrednim zagrożeniem dla życia jest natomiast ostra niewydolność, która bywa następstwem zawału serca. Wówczas może dojąć do obrzęku płuc, duszności, a nawet zgonu.