Szukaj

Zioła o działaniu odkażającym – kilka z nich z pewnością masz w kuchni!

Zioła o działaniu odkażającym – kilka z nich z pewnością masz w kuchni!

Zioła to cenne surowce stosowane w medycynie ludowej od niepamiętnych czasów. Aktualnie dobrze poznano część związków aktywnych znajdujących się w roślinach, a także wyjaśniono ich właściwości. Jeśli szukasz sposobu na dezynfekcję skóry i błon śluzowych – sprawdź zawartość lodówki lub przydomowy ogródek!

 

Zioła przeciwzapalne i odkażające stosowane w kuchni

Część roślin wykazujących korzystny wpływ na skórę i błony śluzowe stosujemy na co dzień przygotowując potrawy kulinarne. Często serwujemy danie doprawione z pozoru zwykłymi ziołami, nie zastanawiając się jakie właściwości wykazują.

Tymczasem kilka popularnych przypraw uznawanych jest za cenne źródło związków o dzianiu m.in. odkażającym i przeciwzapalnym. Do ziół takich zalicza się m.in.:

  • Czosnek – ząbki rośliny znane są z korzystnego wpływu w przypadku przeziębienia. Roślina ta również działa odkażająco, ale także przeciwgrzybiczo. Przyśpiesza także przemianę materii i obniża ciśnienie krwi.
  • Cebula – nie każdy lubi jej smak, jednak warto się do niego przekonać. Cebula zwyczajna dezynfekuje, obniża ciśnienie poprzez działanie moczopędne, a nawet ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
  • Mięta pieprzowa – kilka świeżych listów często dodajemy do mrożonej herbaty. Mięta działa odkażająco także stosowana doustnie. Co więcej, parzona mięta łagodzi dolegliwości żołądkowe, zmniejsza ból i działa rozkurczowo.
  • Szałwia lekarska – wyciągi z tej rośliny są powszechnie stosowane do płukania jamy ustnej. Poza działaniem odkażającym i przeciwzapalnym szałwia warta jest uwagi także ze względu na właściwości przeciwpotne, przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe.

 

Zioła dezynfekujące w naszych ogrodach

Zioła odkażające to nie tylko przyprawy. Część z pozoru zwyczajnych bylin łąkowych, czy drzewa rosnące w lasach i ogrodach również wykorzystuje się w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Wypatrując roślin o działaniu odkażającym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie jak:

  • Sosna zwyczajna – wykazuje wiele właściwości, dlatego działa m.in. wykrztuśnie, moczopędnie, spazmolitycznie i przeciwbiegunkowo. Sok z brzozy zwalcza drobnoustroje bakteryjne i odkaża.
  • Dąb szypułkowy – kora dębu po zaparzeniu sprawdza się jako środek odkażający, głównie do przemywania i nasiadówek w przypadku infekcji intymnych. Poza działaniem dezynfekującym kora dębu uszczelnia naczynia krwionośne, co minimalizuje m.in. obrzęk przy hemoroidach.
  • Świetlik łąkowy – ta niepozorna jednoroczna roślina występuje powszechnie na polskich łąkach. Jest doskonałym surowcem leczniczym stosowanym m.in. przy stanach zapalnych oczu.