Szukaj

Ziołowa pielęgnacja… domowego pupila

Zwierzak dla seniora – czy to dobry pomysł

Zioła pomagają na rozmaite dolegliwości, wspierają zdrowie narządów oraz poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Szerokie właściwości ziół mają także zastosowanie w przypadku zwierząt. Podpowiemy jak można domowymi sposobami złagodzić dolegliwości ukochanych pupili, jakie zioła nadają się dla zwierząt i w jakich przypadkach są pomocne.

Psi artretyzm

Nie tylko ludzie cierpią z powodu artretyzmu. Także psy i koty w starszym wieku mogą chorować na tę przypadłość. Niejednokrotnie zwierzak staje się ospały, zmęczony i dokucza mu ból. Pomocne może okazać się wprowadzenie do diety zwierzaka pietruszki oraz imbiru. Pietruszkę należy drobno posiekać, a imbir zmielić. Trzeba jednak pamiętać o ostrym smaku imbiru i nie przesadzać z jego ilością. W przypadku bólu artretycznego można także przyrządzić napar ze świeżych gałązek rozmarynu i dodawać go do karmy w niewielkich ilościach.

Oparzenia

Podobnie jak ludziom, również psu lub kotu może zdarzyć się drobne oparzenie, które nie wymaga od razu interwencji weterynarza, jednak przysparza domowemu zwierzęciu sporo ból. Również gojące się rany mogą swędzić, przez co pupil staje się rozdrażniony. Oparzone miejsce można smarować żelem z aloesu lub sokiem wyciśniętym ze świeżego pędu.

Pchły

Pchły stanowią jeden z najbardziej uciążliwych psich problemów. Wystarczy krótki kontakt naszego psa z innym czworonogiem i problem powraca pomimo częstego mycia. W domowych warunkach można przyrządzić prosty i tani sprej odstraszający pchły. Wystarczy wymieszać szklankę wody z pięcioma kroplami olejku lawendowego. Całość przelewamy do spryskiwacza i pryskamy sierść psa przed każdym spacerem. Poza działaniem odstraszającym pchły uzyskamy także przyjemny zapach sierści. Równie dobrze sprawdzi się olejek herbaciany lub połączenie obu olejków. W trakcie spryskiwania należy uważać na okolice oczu zwierzęcia.

Zimowe spacery

Zima to okres, w którym czworonogi nie zawsze chętnie udają się na spacer. Niektóre psy z natury są bardziej leniwe i wolą wylegiwać się w ciepłym posłaniu. Inne, zwłaszcza te krótkowłose, po prosu szybko marzną. Warto pomyśleć o odpowiednim ubranku dla zwierzaka oraz o pielęgnacji delikatnych łap narażonych na kontakt z zimną nawierzchnią. Poduszki łap można smarować maścią nagietkową, która działa ochronnie. Sprawdzi się także wazelina kosmetyczna lub tłusty krem. Po powrocie ze spaceru warto przemyć zwierzakowi łapy, tak żeby spłukać sól sypaną na drogi.