Szukaj

Ziołowy płyn odstraszający kleszcze – zrób go w domu!

Ziołowy płyn odstraszający kleszcze – zrób go w domu!

Gdy sezon grzybobrania trwa w najlepsze, a pogoda sprzyja leśnym wędrówkom, nie pozostaje nic innego, jak spędzać czas na łonie natury. Wybierając się do lasu warto jednak zadbać również o bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić ziołowy płyn odstraszający kleszcze – bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

 

W jaki sposób kleszcze wybierają ofiarę?  

Kleszcze to niewielkie, jednak groźne stworzenia. Do przetrwania potrzebują krwi, którą pobierają od swoich ofiar, najczęściej zwierząt, ale także ludzi. Mitem jest, że kleszcze występują tylko w lasach. Pajęczaki te wypatrują ofiar również na łąkach, w parkach, a nawet w ogrodach i domach. Niektóre gatunki mogą przenosić się na skórze gołębi, po czym pozostawione w zaludnionych miejscach wędrują w poszukiwaniu pożywienia, czyli krwi.

Kleszcze nie widzą, dlatego swoje ofiary wybierają wyczuwając ciepło ciała i woń. Zapach ludzkiej skóry może kleszcze zwabić lub odstraszyć. To, co kleszcze przyciąga, to woń wydzielanego dwutlenku węgla i kwasów będących składnikami potu. Preparaty w formie sprayu są więc najpopularniejszym sposobem na ochronę przed ugryzieniem. Ich zadaniem jest przede wszystkim maskowanie naturalnego zapachu.

 

Ziołowy preparat na kleszcze – jakie zapachy odstraszają pajęczaki?

Aby zamaskować zapach ciała, należy użyć preparatów zawierających wyciągi lub olejki z ziół o intensywnym aromacie. Część roślin warto posadzić w ogrodzie, dzięki czemu zmniejszymy prawdopodobieństwo wizyty nieproszonych gości, czyli kleszczy.

Rośliny, których kleszcze nie lubią, to m.in.:

  • piołun bylica,
  • mięta,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • cebula,
  • chryzantema dalmatyńska,
  • chrzan pospolity,
  • kocimiętka,
  • wrotycz.

Domowy preparat na kleszcze zrobimy przygotowując napar z wymienionych roślin. Gotowy napar można rozcieńczyć wodą destylowaną. Po całkowitym ostudzeniu warto dodać po kilka kropli olejków eterycznych, np. geranium, olejku z tataraku, lawendowego, czy miętowego.

Spośród wymienionych olejków to geraniowy znajduje szczególne uznanie w walce z kleszczami. Z jego dodatkiem możemy wykonać jeden z najprostszych preparatów. Wystarczy połączyć 20 kropli olejku z połową szklanki wody i małą łyżeczką wódki. Całość przelewamy do pojemnika z atomizerem i dokładnie mieszamy.

Domowe preparaty odstraszające kleszcze będą najbardziej skuteczne, jeśli ponowimy ich aplikację po ulotnieniu się zapachu.

Pamiętajmy jednak, że jeśli stosujemy na skórę jakikolwiek olejek po raz pierwszy, warto najpierw sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. W tym celu wcieramy kroplę olejku w skórę za uchem i odczekujemy przynajmniej 12 godzin obserwując, czy nie dzieje się nic niepokojącego.