Dieta Polaków jest niestety uboga w ryby, dlatego zjedzmy dorsza chociaż raz w tygodniu. Ryby są cennym źródłem kwasów omega-3. Bez względu na wiek i płeć powinno się po ryby sięgać przynajmniej raz w tygodniu. Dorsz należy do ryb morskich. Mimo że jest spotykany w Bałtyku, to ten, którego znajdziemy w sklepach pochodzi głównie z wód Oceanu Arktycznego. Należy do ryb sezonowych, natomiast dostępny w sklepach jest cały rok.
Cała ryba, zwykły filet, czy z panierką a może dorsz w sałatkach? Jakiego dorsza kupować najlepiej? W każdej formie jest cennym źródłem składników odżywczych, ale najlepiej kupować całą rybę bądź filet. Dorsz należy do ryb, które mają niewiele ości, dlatego jest dobrym uzupełnieniem diety osób, które nie jedzą ryb, bo obawiają się ich ostrych części. Najlepiej przyrządzić dorsza samodzielnie w domu. Doskonale smakuje w panierce smażony z patelni, w otoczeniu warzyw z piekarnika czy przygotowany na parze.
Zjedzmy dorsza, ponieważ to doskonałe źródło cennych kwasów Omega-3.
Dorsz należy do ryb chudych, zawiera niewiele tłuszczu, dlatego osoby starsze powinny na stałe wprowadzić go do swojej diety. Za to jest źródłem białka, mikroelementów i witamin oraz kwasów omega- 3. Ma białe i bardzo delikatne mięso. Nie należy przesadzać z przyprawami przyrządzając tę rybę, by nie stłumić jej naturalnego smaku.
Kwasy omega- 3 mają istotny wpływ na zdrowie, formę i nastrój. Jeśli senior spożywa zbyt mało ryb lub nie dostarcza ich w innej formie, może częściej uskarżać się na różnego rodzaju dolegliwości. Kwasy omega- 3 zapobiegają chorobom serca, obniżają ryzyko pojawienia się alergii, chronią przed chorobą Alzheimera. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu, pamięć i koncentrację. Jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka śmierci w wyniku chorób serca. Ponadto, kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na układ odpornościowy. Odpowiednie spożycie produktów dostarczających kwasów omega-3 chroni również przed nowotworami.
Dorsz oprócz kwasów omega- 3 zawiera również cenne witaminy i mikroelementy, na które osoby starsze mają szczególne zapotrzebowanie. Dorsz zawiera między innymi: selen, fosfor, potas, magnez a także witaminy A i D oraz witaminy z grupy B.
Ile kosztuje dorsz? Cena zależy od tego czy kupujemy filet ze skórą, bez skóry czy też całą rybę.
Najzdrowiej jest przygotować rybę w piekarniku bądź na parze. Dorsz z panierką z patelni jest smaczny, ale też wzrasta znacznie jego kaloryczność. Osoby starsze nie mają już tak dobrej przemiany materii, dlatego lepiej jest sięgać po lekkostrawne a zarazem wartościowe posiłki.
Pomysł na szybki obiad z dorszem i warzywami:
Rybę nacieramy oliwą z oliwek, skrapiamy cytryną, dodajemy odrobinę soli i pieprzu, można również dodać pokrojony ząbek czosnku. Wcieramy przyprawy wraz z oliwą w dorsza i odstawiamy go na pół godziny do lodówki. W tym czasie przygotowujemy warzywa. Użyć możemy takich warzyw jakie lubimy albo tych, jakie akurat mamy w lodówce. W naszej propozycji będą to: ziemniaki pokrojone w talarki, pomidorki koktajlowe, por, cukinia, papryka czerwona- krojone w paski.
Rozkładamy folię aluminiową, kładziemy na nią papier do pieczenia, który delikatnie skraplamy oliwą z oliwek. Na papier kładziemy rybę i przykrywamy ją pokrojonymi warzywami. Całość zawijamy i wkładamy do piekarnika na około 30 minut. Temperaturę ustawiamy na ok 180 stopni. Pod koniec folię można nieco rozwinąć, dzięki czemu dorsz się zarumieni. Po pół godzinie obiad mamy gotowy. Bardzo szybki i prosty przepis a zarazem zdrowy i wartościowy posiłek.
Tak proste danie senior z pewnością przygotuje samodzielnie a jeśli nie jest w stanie, to powinien zadbać o to opiekun, by dieta osoby starszej była urozmaicona, lekkostrawna i smaczna. Ryby, szczególnie dorsz, powinny na stałe znaleźć swoje miejsce w diecie osób starszych. Jedzmy więc ryby, bo wspomagają nasze zdrowie!