Szukaj

Zmiany skórne a schorzenia wątroby

Zmiany skórne a schorzenia wątroby

Obecność niektórych zmian na skórze może wiązać się z występowaniem chorób wątroby i dróg żółciowych. Najczęściej spotykane choroby wątroby to: wirusowe zapalenia oraz stłuszczenie mogące być konsekwencją nadużywania alkoholu bądź stosowania diety bogatej w cukry proste i tłuszcze nasycone. Czasami do schorzeń wątroby doprowadza przewlekłe zażywanie niektórych leków. Nieleczone choroby omawianego narządu skutkują rozwojem marskości prowadzącej do pojawienia się encefalopatii wątrobowej (zespołu zaburzeń układu nerwowego), a także nadciśnienia wrotnego, którego następstwem są żylaki przełyku i odbytu. Objawy marskości są niespecyficzne, u pacjenta występuje przewlekłe zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie masy ciała. Należy pamiętać, że marskość wątroby może nie dawać żadnych objawów i zostać wykryta przypadkiem podczas przeprowadzania badań obrazowych jamy brzusznej. Uszkodzenie dróg żółciowych lub ich niedrożność także może skutkować rozwojem marskości wątroby.
Do uszkodzenia wątroby przyczyniają się takie czynniki jak: nadmierna masa ciała, nadużywanie alkoholu, przewlekłe stosowanie farmaceutyków uszkadzających komórki wątrobowe, nadciśnienie tętnicze, dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce oraz słodycze, słodzone napoje itp.
Żółtaczka
W chorobach dotykających miąższu wątroby, dochodzi do pojawienia się żółtaczki, świądu skóry oraz tzw. „pajączków” naczyniowych. Żółtaczka pojawia się na skutek zwiększenia we krwi poziomu bilirubiny (pomarańczowoczerwony barwnik będący wynikiem rozpadu czerwonych krwinek). Żółty odcień ujawnia się na białkówkach gałek ocznych, a następnie w miarę wzrostu stężenia wspomnianego barwnika, zażółceniu ulega skóra i błony śluzowe. Gdy poziom bilirubiny ulegnie spadkowi, żółty odcień skóry może utrzymywać się nadal, ponieważ omawiany barwnik kumuluje się w włóknach tkanki łącznej.
Świąd
Świąd skóry pojawia się w przebiegu schorzeń związanych z zastojem żółci w komórkach wątroby lub nieprawidłowym przepływem żółci do kanalika żółciowego. Objaw ten obejmuje najczęściej skórę dłoni i stóp, występuje przeważnie wieczorem i w nocy. Świąd jest uciążliwym symptomem, a czasem wręcz niebezpiecznym, gdyż ranienie skóry paznokciami może doprowadzić do rozwoju zakażeń bakteryjnych. Zastój żółci może wywołać również występowanie kępek żółtych na skórze powiek górnych. Jeśli wspomniane zaburzenia w przepływie żółci trwają przewlekle, mogą doprowadzić do pojawienia się żółtych plamek na kończynach.
Pajączki naczyniowe
W przebiegu przewlekłych schorzeń wątroby na klatce piersiowej chorego, na ramionach, na nosie bądź czole, mogą pojawiać się pojedyncze lub mnogie pajączki naczyniowe. Wielkość tych zmian waha się od kilku milimetrów do 2 cm. Pajączki powstają na skutek osłabionego metabolizmu hormonów płciowych w nieprawidłowo funkcjonującej wątrobie. Nawet u 75% pacjentów cierpiących na choroby wątroby można zaobserwować rozlany lub miejscowy rumień dłoni, czyli zaczerwienienie i ocieplenie skóry wskutek poszerzenia naczyń krwionośnych. Te zmiany również mają związek ze zbyt wysokim poziomem hormonów płciowych we krwi.
Inne symptomy chorej wątroby
W przypadku schorzeń wątroby spowodowanych nadmierną konsumpcją napojów alkoholowych może dojść do zaniku owłosienia na klatce piersiowej i brzuchu u mężczyzn, natomiast kobiety mogą utracić owłosienie łonowe. Marskość wątroby wywołuje zmiany w wyglądzie paznokci – na płytce paznokciowej pojawiają się podłużne bruzdy bądź białe, poprzeczne linie.
Warto zwrócić uwagę na wygląd jamy ustnej, bowiem wspomniana marskość może prowadzić do zmian w wyglądzie warg, które stają się gładkie i zaczerwienione. Podobnie sprawa ma się z językiem, który nabiera mocno czerwonej barwy.