Zmiany w zasiłku pogrzebowym

Wiele osób musi kiedyś zmierzyć się z pochówkiem bliskich osób, dlatego istotne dla nich będą mające nastąpić zmiany w zasiłku pogrzebowym. Niewątpliwie jest to dość droga procedura. Czy planowana zmiana przepisów pogrzebowych wpłynie pozytywnie czy negatywnie na finanse Polaków?
W okresie 12 miesięcy od momentu śmierci członka rodziny można ubiegać się
o świadczenia, które są przyznawane na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem. W 2015r. wprowadzono ustawę, która jako członka rodziny uznaje również rodzinę zastępczą oraz te osoby, które prawnie były opiekunami. O świadczenia związane z pogrzebem mogą ubiegać się także instytucje m.in. takie jak: domy pomocy społecznej, gmina czy pracodawca zmarłej osoby, jeśli pokryły koszty pochówku. Procedura uzyskania zasiłku nie jest skomplikowana. Należy spełnić kilka warunków. Aby świadczenie zostało przyznana ważne jest przede wszystkim to, czy zmarła osoba była ubezpieczona w ZUS-ie, pobierała emeryturę lub rentę. Później dochodzą formalności typu wypełnienie wniosku, okazanie rachunków związanych z pogrzebem oraz odpisu aktu zgonu. Sprawdzany jest również dokument, który potwierdzi pokrewieństwo ze zmarłą osobą.
Rząd przymierza się do zmiany w zasiłku pogrzebowym
Do 2011r. zasiłek pogrzebowy wynosił ponad 6000zł. Od tamtego czasu państwo obniżyło go do kwoty 4000zł. Tłumaczono, że jest to związane z kryzysem gospodarczym Polski. Od tego czasu kwota zasiłku nie zmieniła się, jednak w tym roku rząd zastanawia się nad jego zwiększeniem. Obecna kwota przysługująca na zasiłek jest kroplą w morzu realnych kosztów jakie trzeba ponieść w związku z pogrzebem. Ceny usług pogrzebowych drastycznie uległy podwyższeniu. Największy problem dotyczy osób starszych, które mają małe emerytury. Seniorom zwykle ledwie wystarcza na opłacenie rachunków oraz bieżących potrzeb. Koszty związane z nagłym pogrzebem mogą drastycznie naruszyć ich budżet domowy. Niestety w takich sytuacjach osoby starsze często zmuszone są na korzystanie z tzw. chwilówek lub zaciągnięciu pożyczki w banku. Jest to jednak tymczasowa i na pewno niebezpieczna z powodu konsekwencji forma zwiększenia funduszy. Zmiana w wysokości zasiłku może więc wpłynąć korzystnie na budżet seniorów i pozostałych obywateli kraju.
2274
Powiązane artykuły

Emerytura w 2023 wzrośnie, co najmniej o 3000 zł. w ciągu roku
Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych ma na celu urealnienie ich realnej wartości w związku zCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur 2021 – możliwy wzrost świadczeń o 200 zł?
Waloryzacja rent i emerytur ma miejsce każdego roku. Według prognoz kolejna waloryzacja może być najwyższaCzytaj dalej