Warto dbać o siebie

Warto dbać o siebie

Warto dbać o siebie w każdym wieku. Ważne jest dbanie zarówno o swój wygląd zewnętrzny , jak i o wnętrze.

Bardzo często osoby starsze narzekają na bóle całego ciała. Wpływ na to ma niewątpliwie ich aktualny stan zdrowia lub po prostu wiek. Im starsza osoba tym bardziej ciało jest kruche i wrażliwsze na choroby.  Jednak do złego samopoczucia przyczyniają się często zwykłe zaniedbania w stosunku do własnego organizmu.

O aktywność ruchową warto dbać już w młodości, by organizm w starszym wieku zachował sprawność. Przede wszystkim należy wytworzyć w sobie pewne nawyki, regularność zachowań prozdrowotnych, która będzie kontynuowana bez względu na wiek.

W dzisiejszych czasach, ludzie najczęściej prowadzą siedzący tryb życia, który jest źródłem wielu chorób oraz prowadzi do otyłości. Dodatkowo, tworzy uczucie zobojętnienia oraz apatii. Ruch z pewnością może  uchronić nas przed codzienną monotonią i zagwarantować zdrowie. Warto zatroszczyć się zatem, chociaż o regularne, codzienne spacery w miejscach najmniej narażonych na smog. Jeśli to możliwe i pogoda ku temu sprzyja, można raz w tygodniu skorzystać z ćwiczeń na siłowni pod chmurką. Świetnym sposobem na dobrą kondycję będzie jazda na rowerze lub pływanie na basenie. Doskonała forma ćwiczeń fizycznych dla seniorów to joga lub nordik walking.

Istotna jest także systematyczność w życiu, funkcjonująca na przykład dzięki wprowadzeniu, w miarę możliwości, tej samej pory spożywania posiłków czy kładzenia się do snu. Trzeba pamiętać, że regularny i spokojny sen umożliwia maksymalną regeneracje organizmu.

Odpowiednie odżywianie się również stanowi kluczowy czynnik w trosce o własne zdrowie. Należy ograniczyć spożywanie tłustych, słonych, słodkich i przetworzonych produktów. Nie sprzyja to całemu organizmowi, natomiast zawsze prowadzi do zwiększenia wagi, a tym samym wielu chorób i złego samopoczucia. Należy wzbogacać swoją dietę w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby i chude mięso. Powinno się unikać zbyt dużej ilości białego pieczywa, ciast, kawy, napojów alkoholowych oraz gazowanych. Warto zadbać o to, by w diecie pojawiły się,  bogate w substancje odżywcze i witaminy, soki czy doskonale wspomagające funkcje organizmu ziołowe herbaty a także woda źródlana.

Nie można zapomnieć o regularnych badaniach medycznych. Wczesne wykrycie choroby pozwala na powstrzymanie jej dalszego rozwoju oraz na całkowite jej wyleczenie.

Warto dbać o siebie, ponieważ pomagamy w ten sposób własnemu organizmowi i dajemy sobie szanse na dłuższe życie w zdrowiu.

Warto dbać również o swój wygląd zewnętrzny. Dzięki temu zyskuje się lepsze samopoczucie, większą motywację do działania oraz zwiększa się poczucie własnej wartości. Zdrowy wygląd  przyciąga uwagę innych osób i wzbudza ich aprobatę i zachwyt. Gdy czujesz się zadowolony ze swojego wyglądu i akceptowany wzrasta w Twoim organizmie poziomu endorfin. Są to hormony szczęścia, gwarantujące dobre samopoczucie oraz łagodzące ból i depresję. Dobry nastrój pomaga w tworzeniu przyjaznych relacji z innymi ludźmi.

Dbanie o swój zewnętrzny wizerunek wcale nie jest płytkie i powierzchowne. Wpływa w sposób istotny na nasze poczucie wartości i powoduje, że jesteśmy pełni dobrej energii, która pomaga nam zawierać nowe znajomości. Ludzie uwielbiają przebywać wśród radosnych, pozytywnie nastawionych osób.  Uśmiech i życzliwość otwierają wszystkie drzwi i serca.

Dbanie o siebie, to również dbanie o swoją psychikę, która potrzebuje w ciągu dnia chwili wyciszenia, skupienia na własnych myślach. Może to być czytanie książki, słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie filmu, masaż lub wizyta
u kosmetyczki czy fryzjera. Po prostu zrobić coś, trochę może samolubnie, ale wyłącznie dla siebie. Zostawić na moment obowiązki i zadbać o własny komfort psychiczny. Ładowanie akumulatorów jest niezbędne dla każdego, szczególnie w wieku senioralnym.

Nie są to egoistyczne zachowania, wręcz przeciwnie, te czynności pomagają nam w efekcie być lepszymi dla innych.

 

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *