Szukaj

Wpływ chorej tarczycy na stan zębów

Wpływ chorej tarczycy na stan zębów

Choroby tarczycy są bardzo groźne dla organizmu i dlatego warto poznać wpływ chorej tarczycy na stan zębów. Zmiany w obszarze tarczycy prowadzą do rozregulowania  działania całego ludzkiego organizmu. Stan jamy ustnej może zdradzać symptomy zaburzeń hormonalnych.

Osoby, które borykają się z chorobami tarczycy są bardziej narażone na problemy dotyczące stanu uzębienia. Odpowiednie zdiagnozowanie objawów może pomóc w rozpoznaniu samej choroby.

Przy zaburzeniach hormonalnych tarczycy, czyli wzmożonej lub ograniczonej produkcji hormonów, podstawowymi objawami są choroby dziąseł. Początkowy objaw to ich krwawienie, następnie odsłonięcie szyjek zębów. Prowadzi to do niezwykłej wrażliwości na zimne lub ciepłe napoje. Ból zębów towarzyszy także spożywaniu różnych produktów – kwaśnych lub słodkich.

W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do wypadania zębów. Typowym objawem problemów z tarczycą jest również zwiększony rozwój bakterii i próchnicy w jamie ustnej. Schorzenia występujące w okolicy przyzębia mają miejsce  częściej u osób, które cierpią na chorobę Hashimoto, będącą rodzajem stanu zapalnego tarczycy.

Warto poznać wpływ chorej tarczycy na stan zębów, by ustrzec się poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Niektóre dolegliwości występujące w jamie ustnej mogą wskazywać jednoznacznie na niedoczynność tarczycy, czyli zmniejszoną produkcję hormonów. Najczęstszym objawem jest makroglozja czyli powiększony język. Mogą również pojawiać się takie problemy zdrowotne,  jak pieczenie w całej jamie ustnej. Wskazuje to na chorobę błony śluzowej – Burning Mouth Syndrome (BMS).

To tylko niektóre z wielu objawów dotyczących jamy ustnej a towarzyszących rozwojowi chorób tarczycy. Aby ustrzec się przed ciężką chorobą tarczycy niezwykle istotna jest regularna kontrola poziomu hormonów w organizmie, w szczególności TSH. U osób starszych ważne są również wizyty u endokrynologa, ponieważ nieprawidłowe stężenie TSH może sygnalizować tzw. utajoną nadczynność tarczycy, a to z kolei może prowadzić do wielu groźnych chorób.

U starszych osób choroby tarczycy, w szczególności jej nadczynność, są słabiej widoczne. Gorsze samopoczucie i ogólne osłabienie ich organizmów uzasadniane jest najczęściej typowym, naturalnym procesem starzenia się. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu hormonów u seniorów – głównie z tego powodu, że choroby tarczycy występują dwa razy częściej u osób starszych niż młodszych.

Jest wiele domowych sposobów oraz wiele lekarstw, które pomagają zapobiegać chorobom w jamie ustnej. Nie należy jednak lekceważyć tych dolegliwości i pamiętać, że mogą być one objawami poważnych chorób tarczycy.