Emerytalna ulga podatkowa

Emerytalna ulga podatkowa

Nowy Rok to początek przygotowań do rozliczeń podatkowych, dlatego warto dowiedzieć się czego dotyczy emerytalna ulga podatkowa.

Jak oszczędzać na emeryturę? Jak zadbać o gromadzenie środków już dziś na wiek emerytalny? Niewątpliwie może w tym pomóc III filar obecnego systemu emerytalnego.

W Polsce istnieją dwa obowiązkowe filary systemu emerytalnego. I filar to środki gromadzone w ZUS, natomiast II filar to Otwarty Fundusz Emerytalny. Istnieje również III filar, z którego korzystanie jest dobrowolne. W jego skład wchodzi Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Nie zawsze można skorzystać z PPE – jest to zależne od pracodawcy. Na oszczędzanie na emeryturę za pośrednictwem IKE lub IKZE decydujemy się osobiście.

Inwestowanie w formie IKE lub IKZE daje prawo m.in. do zwolnienia z podatku Belki, zmniejszenia podstawy opodatkowania PIT oraz inne korzyści podatkowe. Przed podjęciem decyzji w kwestii odkładania na emeryturę warto zaznajomić się z różnicami między tymi dwoma propozycjami, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla swoich potrzeb. Pomiędzy kontami istnieją różnice w  limitach wpłat, opodatkowaniu wypłat, wcześniejszym zwrocie środków, sposobie dziedziczenia i w wielu innych szczegółach, które mają istotne znaczenie przy dokonywaniu wyboru.

Emerytalna ulga podatkowa dotyczy składek wpłacanych na IKE lub IKZE

Wiele osób zastanawia się w co lepiej inwestować – w IKE czy IGZE. Warto więc zaznaczyć, że z obu tych form oszczędzania, zarówno z IKE, jak i z IKZE, można korzystać jednocześnie. Istnieje możliwość indywidualnego ich dopasowania do wymagań, tak aby zaoszczędzone środki mogły być jak najefektywniej gromadzone i wykorzystywane.

Znaczące jest to, że wiek nie jest istotny w kwestii gromadzenia środków na IKE lub IKZE. Osoby starsze, będące już na emeryturze, również mogą korzystać z III filaru. Składki na IKZE można odliczać od dochodów uzyskanych z emerytury.

Z roku na rok wzrasta liczba osób korzystających z tych form oszczędzania. Ulgi podatkowe wynikające z III filaru oszczędzania emerytalnego są jednak wciąż mało znane i niewiele osób z nich korzysta. Wiąże się to z brakiem zaufania do tej formy oszczędzania, szczególnie u osób starszych. Warto więc poszerzać wśród społeczeństwa wiedzę na ten temat. Jest to ważne, ponieważ taka forma gromadzenia dodatkowych środków emerytalnych może przyczynić się do poprawy jakości życia seniorów.

 

 

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *