Szukaj

Jak wybrać ciśnieniomierz dla seniora?

Jak wybrać ciśnieniomierz dla seniora

Aparat do pomiaru ciśnienia krwi stanowi ważny element domowej apteczki, zwłaszcza w przypadku seniorów. Osoby starsze wymagają zwiększonej uwagi i dokładnej kontroli stanu zdrowia. Dobór odpowiedniego ciśnieniomierza może znacznie ułatwić samokontrolę w przypadku osób starszych zmagających się z problemami krążenia. W przypadku zdrowych seniorów, sprawny ciśnieniomierz pomoże w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Do wyboru mamy kilka typów aparatów do pomiaru ciśnienia:

Aparaty rtęciowe – umożliwiają dokładny pomiar ciśnienia. Ze względu na toksyczną rtęć zostały wycofane z obrotu w krajach Unii Europejskiej, mogą być stosowane jedynie przez lekarzy.

Aparaty zegarowe (sprężynowe) – najczęściej stosowane przez lekarzy ciśnieniomierze ze stetoskopem (słuchawkami). Mają niewielki rozmiar, a badanie można wykonywać w każdej pozycji – pomocne w przypadku seniorów wymagających opieki. Zapewniają dokładny pomiar, jednak wymagają umiejętności i wprawy w przeprowadzaniu badania. Ponadto wymagają kalibracji, a wiele modeli nie jest odpornych na wstrząsy.

Aparaty elektroniczne (cyfrowe)

Automatyczne, półautomatyczne lub manualne, przeznaczone do stosowania w domu. Dzielą się na aparaty nadgarstkowe i naramienne.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe mierzą ciśnienie na tętnicy promieniowej – występują w wersji automatycznej. Często są niedokładne i nie zaleca się ich dla osób starszych.

Aparaty cyfrowe naramienne mogą być półautomatyczne, tzn. albo pompowanie odbywa się tradycyjnie za pomocą gruszki, albo pomiar wykonuje się przy użyciu stetoskopu. Odznaczają się małymi wymiarami i mogą być śmiało stosowane w domu.

Ciśnieniomierze elektroniczne automatyczne – należą do najprostszych w obsłudze. Nie wymagają stabilnego podłoża w trakcie badania i umożliwiają pomiar ciśnienia w każdej pozycji. Wymagają stosowania baterii, a dokładność pomiaru zależy od modelu.

Ciśnieniomierze elektroniczne manualne są bardzo dokładne, nie wymagają stabilnego podłoża. Zapewniają dokładny pomiar ciśnienia przy użyciu stetoskopu. Zalecane dla osób w każdym wieku. Przeznaczone raczej dla lekarzy.

Ciśnieniomierz dla seniora, który będzie najprostszy w obsłudze?

Najprostszym aparatem do użytku przez seniora jest aparat elektroniczny całkowicie automatyczny. Nie wymaga umiejętności wykonywania pomiaru, a niektóre modele sygnalizują występujące błędy, np. nieprawidłowo założony mankiet. Jeśli ciśnieniomierz ma służyć jedynie sporadycznie, ,,na wszelki wypadek” można zdecydować się na tańszy model. Przy konieczności codziennego pomiaru warto zainwestować w zdrowie i zwrócić uwagę na szczegółowe parametry ciśnieniomierza.

Na co zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz:

• Konieczny jest dobór mankietu w odpowiednim rozmiarze. Niedopasowany mankiet zakłóca prawidłowy pomiar ciśnienia. Gdy senior ma nadwagę, warto wybrać model z możliwością wymiany mankietu na większy.
• Dla osób niedowidzących odpowiedni będzie ciśnieniomierz z dużym ekranem lub z funkcją mowy.
• Jeśli z aparatu będą korzystały dwie osoby, warto zdecydować się na aparat z funkcją rejestrowania pomiaru dla dwóch osób.
• Zwykle aparaty automatyczne mają funkcję wyliczania średniej z kilku ostatnich pomiarów.
• Większość modeli wykrywa zaburzenia rytmu serca świadczące o arytmii.
• Jeśli senior często wykonuje pomiar, udogodnieniem będzie sygnalizacja zużycia baterii lub możliwość pracy z zasilaczem.
• W przypadku seniora, który powinien mierzyć ciśnienie regularnie i rejestrować uzyskane wyniki pomocna może być funkcja alarmu dostępna w niektórych modelach.