Szukaj

Nowatorska terapia pacjentów neurologicznych

nowatorska terapia pacjentow neurologicznych

W Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą została uruchomiona nowatorska terapia pacjentów neurologicznych w pracowni ergoterapii.

Projekt ma na celu rozwój nowoczesnych metod rehabilitacji neurologicznej i opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.
W ośrodku Tabita udostępniona zostanie pacjentom innowacyjna pracownia ergoterapii, która pozwoli zwiększyć możliwości motoryczne i samodzielność osobom niepełnosprawnym, po udarach mózgu i innych urazach mózgowo-naczyniowych. To krok milowy w terapii pacjentów neurologicznych w Polsce.
– Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia udar mózgu jest drugą, najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Średnio blisko połowa chorych, którzy przeżyją ostrą fazę udaru mózgu, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać codziennych, podstawowych czynności. Pacjenci są wtedy całkowicie zależni od pomocy innych osób. Jedyną drogą odzyskania sprawności i powrotu do zdrowia jest niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji neurologicznej, której jednym z ważnych elementów powinna być ergoterapia – podkreśla dr n med. Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka LUX MED Tabita.
Ergoterapia – powrót do sprawności

Nowatorska terapia pacjentów neurologicznych zwana ergoterapią to nowoczesna forma rehabilitacji.

Dzięki wykorzystaniu różnorodnych metod i materiałów, pozwala chorym i niepełnosprawnym w uzyskaniu niezależności. Poza ćwiczeniami ruchowymi i nauką wykonywania codziennych czynności w ergoterapii wykorzystuje się również zajęcia plastyczne, techniczne, a nawet rzemieślnicze. Terapia musi być procesem skoordynowanej opieki wielu specjalistów, takich jak:

  • lekarze,
  • rehabilitanci,
  • psychologowie,
  • neurologopedzi,
  • dietetycy

dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie znacznej poprawy stanu pacjenta zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.
Nowoczesna pracownia ergoterapii w Tabicie będzie odtwarzać wyposażenie standardowej kuchni, łazienki i sypialni, w której pacjenci wykonują czynności dnia codziennego tj.: podstawowe prace domowe, higiena osobista, poruszanie się w przestrzeni domowej.
– Tym samym zwiększamy sprawność i samodzielność pacjentów – poprzez usprawnienie ruchomości kończyn i naukę wykonywania konkretnych czynności, jak np. samodzielne ubieranie czy przygotowanie posiłku – dodaje dr n med. Mirosław Wróbel.