Szukaj

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu alergicznym, które najczęściej ujawnia się w dzieciństwie, choć nie tylko. Choroba objawia się wykwitami skórnymi zlokalizowanymi głównie na zgięciach łokci i kolan, ale także na tułowiu, skórze owłosionej głowy oraz na twarzy. Do nasilenia objawów często dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Przybliżamy, czym jest atopowe zapalenie skóry oraz jakie są objawy i przyczyny tej dolegliwości.

 

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalnie skóry (AZS), to choroba alergiczna wynikająca z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry zwykle mają problem z pielęgnacją cery, która staje się nadmiernie wysuszona, podrażniona oraz łuszcząca.

Atopowe zapalenie skóry w dużej mierze jest chorobą dziedziczą. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby znacznie wzrasta u osób, których rodzice lub dalsza rodzina cierpią na choroby alergiczne.

Warto jednak zaznaczyć, że to nie AZS jest dziedziczone, ale skłonność do chorób alergicznych. Schorzenia objawiające się na skórze często występują więc wspólnie z innymi chorobami alergicznymi, takimi jak astma, czy katar sienny.

Istotą rozwoju AZS jest nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na czynnik uczulający. Po kontakcie z alergenem zwykle dochodzi do zaostrzenia objawów skórnych. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry mają zaburzoną budowę warstwy naskórka, przez co bariera ochronna nie spełnia swojej funkcji. W konsekwencji objawy AZS dotyczą przede wszystkim skóry.

Czynniki, które inicjują nadmierną reakcję układu odpornościowego, to najczęściej składniki pożywienia. Zaostrzenie objawów AZS może następować także po kontakcie z alergenami wziewnymi, np. z pyłkami, czy roztoczami znajdującymi się w kurzu.

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry jest egzema, czyli stan zapalny z nadmiernym wysuszeniem skóry. Osoby chorujące na AZS często obserwują zaostrzenie objawów w okresie jesienno-zimowym, a także wiosną. Wynika to m.in. z nadmiernego wysuszenia powietrza w okresie grzewczym, przez co skóra jest bardziej podatna na podrażnienia. Co więcej, jesień oraz wiosna zwykle wiążą się z pyleniem roślin. Z tego powodu osoby uczulone na alergeny wziewne obserwują nasilone objawy właśnie w tym okresie.

Cechą charakterystyczną dla AZS jest nadmierna suchość skóry. Co więcej, pojawiają się liczne wykwity, często przyjmujące postać rumienia. Toczący się stan zapalny inicjuje tworzenie się kolejnych komórek naskórka, jednak proces złuszczania jest zaburzony. W efekcie sucha warstwa nie złuszcza się przed wyprodukowaniem nowej, przez co tworzą się zrogowaciałe warstwy określane jako łuski.

Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry mogą odczuwać także intensywny świąd skóry, co skłania do drapania. To z kolei przyczynia się do tworzenia się podrażnień i ran podatnych na nadkażenia bakteryjne.