Szukaj

Badania profilaktyczne u seniora – możliwość wykrycia chorób i szybkiego, skutecznego leczenia

Badania profilaktyczne u seniora – możliwość wykrycia chorób i szybkiego, skutecznego leczenia

Badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy z nas, w miarę możliwości dość regularnie. Osoby starsze, które w większym stopniu narażone są na wiele chorób i osłabienie organizmu, powinny przestrzegać tego, aby przynajmniej raz na pół roku lub rok wykonywać badania profilaktyczne. Robiąc to, sprawdzamy nie tylko obecny stan zdrowia seniora, ale także możliwie w jak najszybszym czasie wykrywamy chorobę, dzięki czemu można w szybkim tempie zastosować leczenie, które w takim wypadku okaże się najskuteczniejsze i krótsze, niż w przypadku choroby bardzo zaawansowanej.

Podstawowe badania zalecane seniorom

Wyróżnia się cztery główne podstawowe badania, które powinny być wykonywane w systematycznych odstępach czasowych, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Są to: badanie moczu, poziom elektrolitów, próby wątrobowe i oczywiście morfologia.

  • Badanie moczu – dzięki temu badaniu można sprawdzić, w jakim stanie jest układ moczowy, czyli nie występują żadne infekcje lub zapalenia. Wykonanie tego badania pozwala także określić wydolność nerek, a u cukrzyków wykryć nefropatię. Badanie to najlepiej u osób starszych wykonywać mniej więcej co pół roku.
  • Sprawdzanie poziomu elektrolitów – na podstawie tych badań można sprawdzić, czy poziom elektrolitów u seniora jest w normie. Często u osób starszych dochodzi do zaburzenia gospodarki elektrolitowej.
  • Próby wątrobowe – dzięki wykonaniu tego badania można stwierdzić, jak pracuje wątroba oraz drogi żółciowe. Badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku u osób, które ukończyły 30. rok życia. U seniorów jest to wręcz badanie obowiązkowe.
  • Morfologia – podstawowe badanie, które pozwala określić ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki morfologii można stwierdzić, czy w organizmie nie rozwija się żadna infekcja, czy nie ma anemii i chorób przewlekłych.

U seniorów warto także wykonać kilka innych badań, takich jak między innymi: hematokryt, obecność krwi w kale lub poziom glukozy i lipidów.

Zdrowie seniora jest często bardzo kruche i szybko dochodzi do jego pogorszenia. Warto monitorować zachowanie oraz zdrowie pacjenta, aby w porę wdrożyć odpowiednie i skuteczne leczenie.