Szukaj

Pogorszenie słuchu u seniora – na co zwracać uwagę?

Pogorszenie słuchu u seniora – na co zwracać uwagę

Słuch, podobnie jak wzrok, wraz z wiekiem ulega pogorszeniu. Jeśli jest ono spowodowane upływającym czasem, to najczęściej postępuje powoli i narasta stopniowo. Większość seniorów nie umie poradzić sobie ze słabnącym słuchem lub wzrokiem, ponieważ odbija się to w znacznym stopniu na jakości ich życia. Kiedy osoba w podeszłym wieku nie jest w stanie uczestniczyć w rozmowie i śledzić jej przebiegu, to mamy do czynienia z osłabieniem ostrości słuchu.

Czym jest osłabienie ostrości słuchu i jak przebiega?

Schorzenie to objawia się głównie tym, że w czasie szybkiej, ożywionej rozmowy, w której bierze udział kilka osób i gdzie słychać różne inne dźwięki w tle, senior traci ostrość dźwięków. Bardzo ciężko jest mu wyłapywać pojedyncze słowa, przez co gubi cały wątek i sens wypowiedzi. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem osłabienia ostrości słuchu jest wrażenie, że mężczyzn słyszy się dużo lepiej i wyraźniej niż kobiety lub dzieci. Seniorzy, którzy cierpią na tę przypadłość, są przekonani, że to osoby z otoczenia mówią niewyraźnie i że z ich słuchem jest wszystko w porządku. Osoby, które codziennie przebywają z seniorem lub ich opiekunowie, na szczęście mogą zwracać uwagę na problem i pokazywać jego prawdziwą przyczynę.

Problemy ze słuchem najczęściej zauważają młodsi domownicy, którzy dostrzegają, że senior zaczyna np. coraz głośniej słuchać radia lub ciągle pogłaśnia TV, aż słychać go w całym domu. W takim wypadku to najbliższe osoby lub opiekun powinny zaprowadzić osobę starszą do lekarza w celu dokładnego zdiagnozowania choroby. Dużym plusem jest to, że tego typu problemy ze słuchem można łatwo i szybko zdiagnozować.

Choroba może zaczynać się już po 50. roku życia i objawiać się problemami ze słyszeniem wysokich dźwięków. Z biegiem czasu schorzenie cały czas postępuje. Pogorszenie słuchu wraz z wiekiem jest zjawiskiem normalnym. Senior nie słyszy tak dobrze i wyraźnie, jednak jest w stanie rozpoznawać słowa podczas normalnej rozmowy.

Osoba starsza, u której zostanie zdiagnozowane osłabienie ostrości słuchu, podejmuje leczenie opóźniające dalszy rozwój choroby.