Szukaj

Owrzodzenia podudzi – ziołowa terapia wspierająca regenerację skóry

Owrzodzenia podudzi – ziołowa terapia wspierająca regenerację skóry

Osoby w starszym wieku często borykają się z przewlekłą niewydolnością żylną. Bóle i skurcze nóg, zespół niespokojnych nóg, żylaki, czy zakrzepica żył głębokich mogą prowadzić do powstawania powikłań w postaci owrzodzeń podudzia.

Owrzodzenia często przyjmują postać trudno gojących się ran, sprawiają seniorowi dyskomfort i ból utrudniając codzienne czynności i odpoczynek, a tym samym obniżając jakość życia. Warto wypróbować naturalne sposoby leczenia owrzodzeń, które wspomagają regenerację uszkodzonej skóry, zmniejszają ryzyko infekcji i łagodzą ból. Należy jednak pamiętać, że owrzodzenia podudzia zwykle są powikłaniem przewlekłej niewydolności żylnej i wymagają leczenia pod okiem lekarza. Wszelkie naturalne metody aby mogły seniorowi pomóc, a nie zaszkodzić, muszą być skonsultowane ze specjalistą.

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) zawiera escynę, która działa uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych. Ponadto nadaje im elastyczności, zwiększa odporność na rozszerzanie i pękanie. Kasztanowiec zawiera flawonoidy, które poza działaniem uszczelniającym wykazują również właściwości przeciwzapalne.
Połączenie działania przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego, ściągające i usprawniającego przepływ krwi wspomaga leczenie chorób związanych z naczyniami krwionośnymi, a tym samym wynikających z ich powodu owrzodzeń.

Uwaga! Nie należy stosować samodzielnie przyrządzanych naparów, czy nalewek z kasztanowca, ponieważ mogą być toksyczne. Bezpieczniej jest sięgać po gotowe preparaty z tą rośliną. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku seniorów chorujących na cukrzycę, choroby jelit, nerek i wątroby, a także stosujących środki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) wykazuje działanie przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie owrzodzeń. Można stosować maści zawierające nagietek, napary z kwiatów nagietka do przemywania owrzodzeń lub kataplazmy stosowane do okładów.

Wąkrota azjatycka

Wąkrota azjatycka (Contella asiatica), nazywana również zielem tygrysa lub gotu kola działa leczniczo na uszkodzone tkanki. Można ją stosować wewnętrznie jako środek łagodzący dolegliwości związane z niewydolnością żylną oraz zewnętrznie w postaci okładów oraz jako dodatek do maści. Wąkrota azjatycka pobudza syntezę kolagenu, co uelastycznia i zwiększa napięcie naczyń krwionośnych. Roślina stosowana zewnętrznie zmniejsza wysięk zapalny, pobudza regenerację tkanek i przyśpiesza gojenie się owrzodzeń.