Szukaj

Ziołowa ulga dla ust, czyli bezpieczne leczenie opryszczki wargowej

Ziołowa ulga dla ust, czyli bezpieczne leczenie opryszczki wargowej

Bolesne pęcherze na wargach, dziąsłach, czy podniebieniu potrafią dobitnie uprzykrzyć życie seniorowi. Szczypiący ból nasila się w trakcie jedzenia, co utrudnia przyjmowanie posiłków. Warto wypróbować zioła, które złagodzą dolegliwości związane z opryszczką wargową i przywrócą zdrowie.

Opryszczka wargowa powstaje w wyniku zakażenia wirusem Herpes simplex. Do kontaktu z czynnikiem zakaźnym mogło dojść nawet wiele lat wcześniej, a uśpiony wirus pozostaje w organizmie. Otarcia ust, pęknięcia i suchość po kontakcie ze słońcem, stres, czy osłabienie wyzwalają nawroty choroby.

Maści stosowane na opryszczkę zwykle dają pożądane rezultaty jedynie gdy zastosuje się je tuż po wystąpieniu pierwszych objawów, czyli lekkiego swędzenia lub mrowienia w miejscu gdzie pojawi się pęcherz opryszczki. Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego preparatu pęcherz się rozwinie, będzie wypełniony płynem, nabrzmiały i bolesny. Kolejno wytworzy się strup, który może pękać i krwawić. Warto więc do leczenia przeciwwirusowego dołączyć środki medycyny naturalnej.

Zioła łagodzące objawy opryszczki wargowej

Melisa lekarska – zawiera m.in. olejki eteryczne, taniny i kwasy fenolowe wykazujące zdolność do zwalczania wirusa opryszczki. Można przyrządzić napar z melisy i nasączać nim wacik, który posłuży do okładów.

Mirra – wykazuje działanie odkażające i przeciwobrzękowe, miejscowo znieczula i przyśpiesza gojenie. Stosuje się nalewkę z mirry, którą można kupić w sklepach zielarskich.

Czosnek – wykazuje liczne właściwości lecznicze, m.in. przeciwzapalne i odkażające. Rozgnieciony ząbek czosnku można przykładać do wargi.

Cebula – sok z cebuli może być stosowany do smarowania chorego miejsca, co przyśpieszy gojenie.

Miód – ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dodatkowo łagodzi podrażnienia i zmiękcza strup opryszczki.

Aloes – odkaża i działa przeciwbakteryjnie. Na pęcherz można stosować okład z soku z aloesu lub papkę przyrządzoną ze zmiksowanego liścia aloesu i wody.