Hemoroidy – leczenie konwencjonalne i medycyna naturalna

Hemoroidy – leczenie konwencjonalne i medycyna naturalna

Hemoroidy są uporczywą dolegliwością, z którą ciężko walczyć ze względu na częste nawroty. Skłonność do hemoroidów jest dziedziczna, ale nie oznacza to, że dolegliwości wystąpią już w młodości. Otyłość, współistniejące choroby oraz zaparcia i biegunki zwiększają ryzyko pojawienia się opuchnięć, a w konsekwencji żylaków odbytu. Osoby starsze są szczególnie narażone na pojawianie się żylaków odbytu ze względu na osłabione napięcie mięśniowe w wyniku procesów starzenia się organizmu.

Leczenie hemoroidów – pod okiem lekarza, czy na własną rękę?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów bez recepty do leczenia hemoroidów. W przypadku seniorów warto jednak przełamać wstyd i zasięgnąć porady lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Drobne krwawienia, czy ból w okolicy odbytu nie zawsze wynikają z hemoroidów. Ważne jest, aby wykluczyć inne możliwości, np. nowotwór odbytu lub okrężnicy.

Hemoroidy zwykle leczy się przy pomocy zewnętrznych środków dostępnych w aptekach. Do wyboru są maści i czopki. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo uciążliwymi żylakami, które często nawracają, można zdecydować się także na doustne środki uszczelniające i chroniące naczynia krwionośne. Tabletki takie zawierają zwykle diosminę i są zalecane przy schorzeniach naczyń krwionośnych, takich jak żylaki nóg, uczucie ciężkości, skurcze i bóle nóg.

Maści na hemoroidy mogą być produkowane na bazie ziół lub substancji chemicznych. Przy wyborze odpowiedniego środka warto zwrócić uwagę, czy posiada jednocześnie kilka cech, a dokładniej:

• działanie przeciwbólowe, znieczulające;
• działanie przeciwświądowe;
• działanie ściągające.

W bardzo ciężkich przypadkach można zastosować leczenie operacyjne lub usuwanie hemoroidów metodą laserową. Warto jednak w pierwszej kolejności wypróbować najprostszą metodę leczenia, czyli domowe sposoby przy użyciu ziół.

Żylaki odbytu – jak złagodzić dolegliwości naturalnymi metodami?

Osoby borykające się z problemem hemoroidów powinny zwrócić uwagę na swój tryb życia oraz stosowaną dietę. Jeśli żylaki pojawiły się u seniora z zaparciami bądź nadwagą, można przypuszczać, że wprowadzenie diety niwelującej zaparcia i zmniejszającej masę ciała pomoże w walce z hemoroidami.

Ulgę w bólu może przynieść okład z lodu, ciepła nasiadówka lub po prostu kąpiel. Do nasiadówek warto używać naparu ziołowego:

• kora dębu – działa wysuszająco i obkurczająco;
• nagietek – działa przeciwzapalnie i ściągająco, hamuje krwawienia i łagodzi rany;
• oczar wirginijski – zmniejsza krwawienia, łagodzi ból i świąd;
• ruszczyk kolczasty – uszczelnia naczynia krwionośne;
• kasztanowiec – uszczelnia naczynia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *