Szukaj

Badania urodynamiczne – czym są i jak się do nich przygotować?

Badania urodynamiczne – czym są i jak się do nich przygotować

Przyczyny częstomoczu lub nietrzymania moczu diagnozuje się m.in. za pomocą badań urodynamicznych. Mają one na celu ocenę funkcjonowania pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wyjaśniamy, na czym polegają badania urodynamiczne i jak się do nich przygotować!

 

Co to są badania urodynamiczne?

Badania urodynamiczne to jeden z ostatnich elementów diagnostycznych stosowanych w przypadku zaburzeń oddawania moczu. Ich celem jest ocena procesu zbierania i wydalania moczu. W trakcie stosowanych procedur sprawdza się przede wszystkim ciśnienie wewnątrz pęcherza, ciśnienie w jamie brzusznej oraz siłę przepływu moczu podczas mikcji.

Do badań urodynamicznych zalicza się metody, takie jak:

  •       Uroflowmetria – pomiar przepływu moczu, którego wynik podawany jest w mililitrach na sekundę.
  •       Ocena zalegania moczu – jest to badanie USG, za pomocą którego sprawdza się ilość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji.
  •       Cystometria – badane jest ciśnienie w pęcherzu i jamie brzusznej. Składa się z etapu napełniania pęcherza moczowego oraz oddawania moczu. Za pomocą cystometrii sprawdza się m.in. pojemność pęcherza, czucie oraz stan ścian pęcherza.
  •       Profilometria – polega na pomiarze spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia w cewce moczowej.  

 

Wskazania do wykonania badań urodynamicznych

Badania urodynamiczne wykonywane są u osób w różnym wieku. W przypadku dzieci wskazaniem jest m.in. częste moczenie nocne i dzienne. U osób dorosłych badania te często są pomocne w diagnozie przerostu gruczołu prostaty.

Wśród wskazań do badań urodynamicznych najczęściej wymienia się objawy takie jak:

  •       wydłużone oddawanie moczu,
  •       częstomocz lub rzadkie oddawanie moczu,
  •       niepełne opróżnianie pęcherza,
  •       osłabienie strumienia moczu,
  •       przerywane oddawanie moczu,
  •       nagłe parcie na pęcherz,
  •       nietrzymanie moczu (wysiłkowe lub przy parciu na pęcherz).

 

Jak przebiegają badania urodynamiczne?

W trakcie badań urodynamicznych w pierwszej kolejności należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, który mierzy siłę strumienia oraz objętość moczu. W następnym etapie należy położyć się na łóżku ginekologiczno-urologicznym. Do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik zakończony specjalnym czujnikiem, który dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego. Drugi cewnik umieszcza się w odbytnicy.

Podczas badania do pęcherza wprowadzany jest ciepły roztwór soli fizjologicznej. Po napełnieniu pęcherza do wyznaczonej objętości osoba badana swobodnie oddaje mocz. W obu etapach badania dokonywane są pomiary. Badanie nie jest bolesne, jednak wiąże się z dyskomfortem.  

 

Badania urodynamiczne – jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do badań urodynamicznych zaleca się wykonanie standardowego badania moczu. Ma ono na celu wykluczenie ewentualnych infekcji, które mogą fałszować wyniki badań. Przeciwwskazaniem do wykonania badań urodynamicznych jest także krwawienie miesiączkowe.

Na badania urodynamiczne należy udać się po wcześniejszym wykonaniu czynności higienicznych. W dniu badania można zjeść lekkostrawne śniadanie. Na godzinę przed badaniem zaleca się wypicie dwóch szklanek wody niegazowanej. Dzięki wypełnionemu pęcherzowi możliwe jest oddanie moczu w pierwszym etapie badania. Pęcherz nie powinien jednak być przepełniony. Zwykle zaleca się także, aby przed badaniem zadbać o wypróżnienie, tak aby zalegający stolec nie zaburzał pomiaru ciśnienia śródbrzusznego.