Szukaj

Barwniki pełne zdrowia – rośliny o ciemnym zabarwieniu

Barwniki pełne zdrowia – rośliny o ciemnym zabarwieniu

Śliwki, aronia, czarna porzeczka i bakłażan – co je łączy? Rośliny o ciemnym zabarwieniu zawierają duże ilości barwników z grupy o nazwie antocyjany. Co to za związki? Jak działają i jaki wpływ wywierają na organizm?

Antocyjany (antocyjanidyny) są naturalnymi związkami roślinnymi, które zaliczamy do flawonoidów. Nadają owocom i warzywom czerwone, niebieskie i fioletowe zabarwienie. Odcień barwy zależy od ph soków komórkowych. Im ciemniejsze warzywo, czy owoc, tym więcej związków zawiera i korzystniej działa na organizm. Niektóre rośliny zawierają całą gamę różnych związków flawonoidowych, co nadaje im rozmaite odcienie.

 

Do najważniejszych antocyjanów zalicza się m.in.:

  • Cyjanidyna – znajduje się m.in. w: aronii, czerwonej kapuście, wiśniach, żurawinie, głogu.
  • Delfinidyna – nadaje niebieską barwę, występuje w winogronach, czarnych jagodach, czarnym bzie.
  • Malwidyna – nadaje roślinom czerwoną lub fioletową barwę, odpowiada za kolor wina, występuje także w borówkach i żurawinie.
  • Pelargonidyna – występuje w truskawkach, pelargonii.
  • Peonidyna – występuje w czarnym bzie.

Barwników tych zwykle jest najwięcej w skórkach, dlatego jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy rezygnować z ich obierania i zjadać jak najwięcej warzyw i owoców w całości, najlepiej na surowo.

Antocyjany, właściwości lecznicze

Antocyjany są silnymi przeciwutleniaczami – działają silniej niż witamina C. Niwelują wolne rodniki, co zapobiega powstawaniu chorób wynikających z ich nadmiaru, również nowotworowych. Ponadto antocyjany wykazują korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. A dokładniej, działają antyagregacyjnie, co zmniejsza ryzyko zakrzepów, a tym samym zawałów serca i udarów mózgu. Dodatkowo poprawiają stan naczyń krwionośnych oraz działają przeciwzapalnie. Niektóre antocyjany (cyjanidyna) charakteryzują się zdolnością zmniejszania ryzyka zachorowania na choroby takie jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca.

Antocyjany są pomocne także przy przeziębieniach – działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, poprawiają kondycję organizmu i zwiększają odporność.

Antocyjany – zastosowanie w przemyśle

Jako barwniki antocyjany znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Służą do barwienia żywności oraz leków, na etykietach oznacza się je jako:

E163a – cyjanidyna;

E163b – delfinidyna;

E163c – malwidyna;

E163d – pylargonidyna.

Antocyjany, a przede wszystkim ich właściwości antyoksydacyjne znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wchodzą w skład wielu kremów, balsamów i toników. Ponadto zmniejszają obrzęki, działają przeciwzapalnie, wygładzają zmarszczki i stymulują produkcję kolagenu. Kosmetyki z antocyjanami są odpowiednie dla osób z delikatną, wrażliwą skórą. Na bazie owoców o ciemnej barwie przyrządza się wiele maseczek ,,domowej roboty”.