Szukaj

Choroba Pageta – czym jest, jakie są jej objawy?

Choroba Pageta – czym jest, jakie są jej objawy

Objawy choroby Pageta najczęściej pojawiają się u osób w starszym wieku. Schorzenie cechuje się występowaniem zaburzeń w strukturze kostnej. W konsekwencji niektóre fragmenty kości stają się przerośnięte, z kolei inne niedostatecznie rozwinięte. Sprawdź, jak rozpoznać objawy choroby Pageta!

 

Czym jest choroba Pageta?

Choroba Pageta nosi swoją nazwę na cześć Jamesa Pageta – chirurga, który opisał schorzenie ponad 150 lat temu. Choroba trwa przewlekle i powoduje zmiany w budowie kości. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest występowanie nieprawidłowości w budowie kości, a dokładniej w aktywności osteoblastów kościotwórczych.

Warto w tym momencie wyjaśnić, że osteoblasty to komórki kościotwórcze, dzięki którym dochodzi do budowy i wzrostu kości. Ich wzmożona aktywność oznacza przerost fragmentu kości. Z kolei osteoklasty posiadają zdolność rozpuszczania i wchłaniania kości. Również ich aktywność jest zaburzona w przebiegu choroby Pageta, przez co poza występowaniem przynajmniej jednego przerostu fragmentu kości obserwuje się także wzmożoną resorpcję, co jest równoznaczne ze zbyt słabą budową niektórych fragmentów kości.

 

Przyczyny choroby Pageta wciąż pozostają nieznane

Choroba Pageta jest schorzeniem o nieznanej etiologii. Przypuszcza się, że na jej rozwój mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Ponadto przypuszcza się, że na rozwój choroby Pageta mogą mieć wpływ wirusy, których obecność stwierdzono w zmienionych chorobowo komórkach kościotwórczych.

 

U kogo najczęściej rozpoznaje się chorobę Pageta?

Choroba Pageta to stosunkowo rzadka przypadłość. Schorzenie obserwuje się u zaledwie kilku procent populacji. Należy jednak mieć na uwadze, że dane dotyczące liczby zachorowań są ograniczone.

Bardzo rzadko choroba Pageta rozpoznawana jest u dzieci i młodzieży. Objawy najczęściej pojawiają się u osób powyżej 40. roku życia, a ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem. Wiadomo również, że dwa razy częściej chorują mężczyźni.

 

Choroba Pageta – objawy

Mając na uwadze przewlekły charakter choroby Pageta należy wiedzieć, że schorzenie przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Pierwsze symptomy zwykle pojawiają się w momencie, gdy dochodzi do drobnych uszkodzeń, deformacji i zmian zwyrodnieniowych, które są konsekwencją zaburzeń budowy kości.

Nadmierny rozrost kości zajmuje okoliczne stawy, co jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych. Ponadto zwykle pojawia się ból, który jest wynikiem mikrourazów i drobnych złamań kości. W niektórych przypadkach złamania kości mogą przebiegać bezobjawowo.

Deformacje kości mogą wywoływać ucisk na okoliczne zakończenia nerwowe. W konsekwencji jako pozostałe objawy choroby Pageta wymienia się m.in. bóle głowy, zaburzenia słuchu lub widzenia, czy nawet udar niedokrwienny mózgu.

Należy jednak zaznaczyć, że objawy schorzenia w dużej mierze zależą od tego, gdzie zlokalizowane jest ognisko choroby. Zdarza się, że zmiany dotyczą jednego fragmentu kości lub są mnogie. Jednak deformacje najczęściej dotyczą kości miednicy, czaski, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także kości piszczelowych i udowych. Mając na uwadze miejsce występowania zmian chorobowych można uwzględnić, że najczęściej:

  • w przypadku kości piszczelowych kończyn dochodzi do ich pogrubienia;
  • kości czaski mogą natomiast cechować się występowaniem guzowatych uwypukleń, którym towarzyszą m.in. bóle głowy;
  • zmiany kręgosłupa lędźwiowego powodują jego wygięcie i obniżenie wysokości ciała.