Jakie czynniki predysponują do pojawienia się choroby refluksowej?
Na chorobę refluksową przełyku zapadają ludzie w każdym wieku, w samej Europie 20% populacji cierpi na to schorzenie. Nadmierna masa ciała może powodować cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Tkanka tłuszczowa wydziela różne hormony, które dodatkowo utrudniają właściwe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Rozwojowi choroby refluksowej sprzyja cukrzyca typu 2, ponieważ diabetycy często borykają się z nadwagą lub otyłością. Zażywanie niektórych farmaceutyków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz układu oddechowego także może prowadzić do powstania powyższego schorzenia. Podeszły wiek stanowi czynnik ryzyka choroby i predysponuje do pojawienia się powikłań, zwłaszcza u mężczyzn. Niektórzy pacjenci posiadają predyspozycje do wystąpienia choroby ze względu na nieprawidłowości anatomiczne pojawiające się w okolicach przepony.
Kiedy pacjenci trafiają do lekarza?
Symptomem choroby refluksowej jest zgaga, ale towarzyszy ona także innym chorobom, dlatego wymagana jest diagnostyka różnicowa. Może okazać się, że pacjent cierpi na zgagę czynnościową lub występuje u niego przełyk nadwrażliwy, jednak najczęściej zgaga sygnalizuje refluks. Dla lekarzy objaw ten nie jest mocno niepokojący, ale wywołuje on dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu pacjentów. Zgaga może wpływać na obniżenie jakości snu, co uniemożliwia wysypianie się i regenerację organizmu, a także jest powodem wahań nastroju w ciągu dnia. Wzmożone pojawianie się objawów polegających na cofaniu treści pokarmowej nawet do jamy ustnej, prowadzi do spadku apetytu. Czasami wspólnie ze zgagą dokucza pacjentowi ból w klatce piersiowej umiejscowiony za mostkiem. Wspomniany ból musi być różnicowany z bólem towarzyszącym zawałowi mięśnia sercowego. Czasami zgaga to nie jedyny objaw choroby refluksowej, gdyż może pojawić się także kaszel, chrypka i duszności w sporadycznych przypadkach. Niekiedy lekarze innych specjalizacji kierują pacjenta do gastroenterologa – tak dzieje się np. podczas terapii przewlekłego zapalenia krtani.
Jak powinna odżywiać się osoba cierpiąca na chorobę refluksową?
Przeprowadzono badania, które pozwoliły ustalić, że dietą pomocną w łagodzeniu objawów refluksu jest dieta śródziemnomorska. Przy chorobie refluksowej lekami z wyboru są inhibitory pompy protonowej, których długotrwałe zażywanie może podnosić ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i zawału serca. Wobec powyższego warto ustalać menu zgodnie z zasadami diety mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, aby ograniczyć konieczność stosowania standardowego leczenia. Jadłospis powinien składać się z warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz tłuszczów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek. Ważne jest spożywanie kilku porcji tłustych ryb morskich w tygodniu. Chudy nabiał i jaja należy konsumować w ograniczonych ilościach. Pokarmy tłuste, smażone powinny zostać wyeliminowane z menu, tak samo jak alkohol, napoje gazowane, soki i owoce cytrusowe. Słabą kawę lub herbatę można wypijać jedynie w małych ilościach. Co istotne, przy powyższym modelu żywienia, można zaobserwować również takie korzyści jak spadek podwyższonego ciśnienia tętniczego oraz redukcja nadmiernej masy ciała.