To, że podstawowe zasady pierwszej pomocy powinien znać każdy wiadomo nie od dziś. Uczymy się, jak postępować w przypadku zatrzymania akcji serca, czy jak prawidłowo opatrzyć ranę. Często jednak nie zastanawiamy się, jak postąpić w przypadku nieco mniej groźnych sytuacji, jak np. ciało obce w oku, a przecież i taka wiedza może okazać się przydatna, zwłaszcza dla opiekuna osoby starszej.
Oko jest na tyle delikatną częścią ciała, że nawet najdrobniejsze ciało obce nie da się nie odczuć. Każdy niechciany pyłek, czy mała mucha owocówka drażnią oko i wymagają szybkiego usunięcia. Pozostawienie ciała obcego w oku może grozić łzawieniem, podrażnieniem, bólem, a nawet stanem zapalnym. Natomiast gdy do oka dostanie się drobinka szkła lub chemiczna substancja żrąca, zagrożenie jest o wiele poważniejsze i może dojść do owrzodzenia rogówki, uszkodzenia tkanek, a nawet utraty wzroku.
Postępowanie w przypadku ciała obcego w oku
Jeśli wiemy, co utknęło w oku i jest to niegroźny przedmiot, jak np. kawałeczek tkaniny, karteczki, część rośliny lub mucha możemy próbować usunąć ciało obce samodzielnie.
Gdy ciało obce jest dobrze widoczne i znajduje się na białej części oka, można próbować delikatnie usunąć je za pomocą gazy lub wacika kosmetycznego. W przypadku, gdy ciało obce znajduje się pod powieką należy zamknąć oko i poruszać nim na boki, tak aby przesunąć je w widoczną część oka, po czym należy je usunąć wacikiem.
Jeśli do oka dostanie się ostry przedmiot, jak szkło lub kawałek metalu należy udać się do specjalisty. Pomocy przy usuwaniu ciała obcego należy szukać także gdy zaobserwujemy uszkodzenie oka, nawet najdrobniejsze lub podejrzewamy, że mogło lub może dojść do urazu.
W przypadku dostania się do oka pyłu lub piasku należy dokładnie płukać oko, najlepiej solą fizjologiczną, ewentualnie czystą wodą.
W razie kontaktu oka z substancją żrącą należy bezzwłocznie przepłukać oko bieżącą wodą. Oko powinno być przepłukiwane ok. 15-30 minut, tak aby jak najszybciej i jak najdokładniej usunąć niebezpieczną substancję. Bez względu na to, czy odczuwamy jakieś dolegliwości po kontakcie ze żrącą substancją, czy też nie, należy od razu po wypłukaniu jej z oka udać się do okulisty.