Aktywność fizyczna to niezbędny element wspomagający zachowanie zdrowia. Bez względu na rodzaj schorzeń, z jakimi się borykamy, konieczne jest dostosowanie optymalnej dozy ruchu, adekwatnej do naszych możliwości. Co więcej, w zależności od tego, z jaką przypadłością mamy do czynienia, odpowiedni rodzaj ćwiczeń może okazać się niezwykle pomocny. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia mogą okazać się korzystne w przypadku zaparć!
Zaparcia – jak zaradzić tej przypadłości?
Przewlekle trwające, uporczywe zaparcia bez wątpienia wymagają konsultacji ze specjalistą. Utrudnione oddawanie stolca może wynikać z niewłaściwych nawyków żywieniowych i stylu życia, ale może także świadczyć o poważnych stanach chorobowych, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną zaparć jest niewłaściwa dieta, stres, czy też brak aktywności fizycznej – wypróbuj naturalne metody wspomagające perystaltykę jelit. Jednak zanim podejmiesz leczenie, koniecznie przeanalizuj swój sposób żywienia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy wystąpienia innych niepokojących objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Ćwiczenia wspierające jelita przy zaparciach
Niejednokrotnie zdarza się, że osoba zmuszona do przedłużonego pozostawania w pozycji leżącej lub siedzącej spotyka się z problemem zaparć. W niektórych przypadkach wystarczająca okazuje się zmiana diety, przede wszystkim zwiększenie ilości produktów z wysoką zawartością błonnika pokarmowego.
Jeśli zdrowe odżywianie okaże się niewystarczające, do eliminacji problemu z zaparciami warto dołączyć odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej. W przypadku zaparć szczególnie pomocne okazują się ćwiczenia aerobowe, czyli stosunkowo intensywna aktywność w krótkich, ale regularnie wykonywanych seriach.
Ćwiczenia aerobowe pomocne przy zaparciach to m.in.:
- bieganie,
- jazda na rowerze,
- fitness,
- pływanie.
Trening warto wykonywać rano, jednak najlepsza pora na ćwiczenia jest uzależniona głównie od naszego samopoczucia. W celu naturalnego pobudzenia perystaltyki jelit warto wykonywać także ćwiczenia, które wpływają na mięśnie brzucha. Są to m.in. brzuszki, skłony i nożyce. Niemniej jednak także łagodna aktywność, np. joga, wpływa korzystnie na organizm w przypadku zaparć. Relaksacyjne właściwości jogi redukują stres, wspomagają wyciszenie i odprężają mięśnie, a jak wiadomo, chroniczny stres i napięcie również są przyczynami zaparć.
Dostosowując indywidualny trening zawsze warto pamiętać, że w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego niewskazane jest nadmierne forsowanie organizmu. Intensywny wysiłek skutkuje zwężeniem naczyń krwionośnych w przewodzie pokarmowych. Zwiększeniu ulega natomiast przepływ krwi w pozostałych układach, np. w sercu, płucach, mięśniach i skórze. Konsekwencją zbyt agresywnych ćwiczeń może być niedokrwienie błony śluzowej jelit i zwiększenie jej przepuszczalności.