Szukaj

Czy można uchronić się przed koronawirusem – zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Czy można uchronić się przed koronawirusem – zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę COVID-19 zainfekował już przeszło 100 tysięcy osób z różnych krajów. Także w Polsce odnotowano potwierdzone przypadki koronawirusa, przez co wizja epidemii budzi strach również w naszym kraju. Sprawdź najnowsze zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące profilaktyki!

 

Jak można zarazić się koronawirusem?

Koronawirus może wywoływać różne objawy, począwszy od symptomów przypominających grypę. W przypadku 15-20% zakażonych dochodzi do rozwoju ciężkiej postaci choroby COVID-19, która wywołuje gorączkę, osłabienie, bóle mięśni całego ciała, a także kaszel i duszności. Przypadki śmiertelne obserwuje się natomiast w 2-3% przypadków.

Do zakażenia wystarczy kontakt z wirusem, jednak przebieg infekcji zależy przede wszystkim od stanu układu odpornościowego. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli:

  • przez ślinę,
  • przez kichnięcie i kaszel,
  • przez płyny ustrojowe, np. krew.

Warto zaznaczyć, że do zakażenia koronowirusem oraz innymi wirusami może dojść pomimo braku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Drobnoustroje mogą znajdować się na przedmiotach i po dotknięciu przez inną osobę może dojść do ich przedostania się do organizmu, np. po dotknięciu ust lub nosa.

 

Podstawowe zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Osoby obawiające się zarażenia koronowirusem najczęściej sięgają po maseczki ochronne. Jednak, jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, noszenie maseczek nie jest wystarczającą ochroną. Co więcej, używanie maseczek zalecane jest w celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia wirusów na osoby zdrowe, dlatego należy po nie sięgać np. gdy kichamy lub kaszlemy. Maseczki nie chronią jednak przed wirusem, ponieważ ten może być przenoszony także innymi drogami, m.in. przez dotknięcie zabrudzonego przedmiotu.

W celu zmniejszenia ryzyka infekcji wirusowej należy stosować zalecenia takie jak:

  • Częste i bardzo dokładne mycie rąk za pomocą środków dezynfekujących – ręce należy myć przede wszystkim przed jedzeniem. Należy również unikać dotykania twarzy, zwłaszcza ust i nosa.
  • Zasłanianie twarzy podczas kaszlu i kichania – ust nie należy zasłaniać dłońmi, ponieważ wówczas przenosimy zarazki poprzez dotyk. Do zasłonięcia twarzy należy używać chusteczek jednorazowych, które trzeba natychmiast wyrzucić.
  • Pozostanie w domu przy łagodnych objawach infekcji – osoby, które obserwują u siebie łagodne objawy choroby, powinny w miarę możliwości pozostać w domu, a w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza. Natomiast jest do objawów zalicza się gorączkę i duszności, konieczna jest wizyta u lekarza. Przyczyną poważnej infekcji może być także inny wirus, np. grypa, adenowirus, czy rotawirus.
  • Zgłoszenie podejrzenia koronawirusa – osoby, które niedawno przebywały za granicą kraju i podejrzewają u siebie infekcję koronawirusa nie powinny zgłaszać się na SOR i do lekarza rodzinnego. W takich sytuacjach należy udać się do najbliższego oddziału zakaźnego, oddziału obserwacyjno-zakaźnego lub powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.