Trwała depilacja laserowa przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą usunąć nadmiar owłosienia z pewnych partii ciała. Na depilację najlepiej zdecydować się w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie eksponujemy skóry dna promienie słoneczne. Warto jednak pamiętać, że niektóre choroby wykluczają możliwość wykonania takiego zabiegu. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej – opalenizna i schorzenia skóry
Na depilację laserową nie powinny decydować się osoby ze świeżą opalenizną. Oznacza to, że przynajmniej kilka tygodniu przed planowaną depilacją należy unikać słońca i korzystać z wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Również po depilacji przeciwskazane są kąpiele słoneczne.
Ponadto warto pamiętać, że depilacja laserowa może być przeprowadzona tylko na zdrowej skórze. Przerwanie ciągłości naskórka, niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne, czy różnego typu owrzodzenia i wykwity skórne często uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Co więcej, przeciwwskazaniem do epilacji są wszelkie infekcje, zarówno o podłożu grzybiczym, jak i wirusowym i bakteryjnym.
Przeciwwskazania do epilacji – choroby ogólnoustrojowe
Depilacja laserowa dotyczy wybranych partii ciała, jednak zabieg nie może być wykonywany także w przypadku niektórych chorób ogólnoustrojowych. Jednym z przeciwwskazań jest cukrzyca. Zabiegi laserowe zwykle nie powinny być wykonywane u diabetyków ze względu na utrudnione gojenie się ran i zwiększoną wrażliwość tkanek wynikającą z powikłań wysokiej glikemii.
Zabiegi polegające na laserowym usuwaniu owłosienia nie powinny być wykonywane również u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca lub przebyły zabieg operacyjny w niedalekiej przeszłości. Wśród głównych przeciwwskazań do epilacji warto wymienić także choroby takie jak:
- łuszczyca,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- przyjmowanie leków, które zwiększają wrażliwość skóry na światło, w tym niektórych ziół, antybiotyków oraz leków przeciwdepresyjnych.