Szukaj

Egzema – czym jest ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny?

Egzema – czym jest ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny

Egzema, czyli nadmierna suchość i wykwity spowodowane stanem zapalnym skóry to częsta przypadłość. Objawy zwykle nasilają się w okresie zimowym, mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu oraz sprawiają wiele problemów. Zobacz, jakie mogą być przyczyny egzemy na ciele!

 

Co to jest egzema?

Egzema nie jest oddzielną jednostką chorobową, a nazwą stosowaną do określenia objawu grupy schorzeń, które charakteryzują się występowaniem stanu zapalnego skóry. Cechą wspólną chorób tego typu są zbliżone objawy skórne. Natomiast różnica między nimi tkwi przede wszystkim w przyczynach rozwoju choroby.

Powstające wykwity na skórze często wiążą się z nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na działanie czynnika drażniącego lub są następstwem mechanicznego podrażnienia. Przyczyny egzemy są więc bardzo złożone i zależą przede wszystkim od choroby, jakiej dotyczą.

 

Jakie choroby objawiają się egzemą?

Najczęściej egzema ma związek z chorobami o podłożu alergicznym, które w dużej mierze występują u osób z odziedziczoną genetycznie skłonnością do alergii. Niemniej istotny jest jednak styl życia. Uważa się, że występowanie chorób, które objawiają się m.in. egzemą, może wynikać z nadmiernej higieny w dzieciństwie oraz w młodości, a także z braku kontaktu z alergenami w przypadku osób mieszkających w miastach.

Choroby alergiczne charakteryzujące się występowaniem egzemy to m.in. atopowe zapalenie skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry. Są to choroby, których przyczyny to połączenie dziedzicznej skłonności z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego oraz z czynnikami środowiskowymi.

Ponadto, egzema na ciele może być następstwem chorób niealergicznych. Problemy z nadmierną suchością oraz występowaniem wykwitów skórnych mogą mieć osoby, u których jednocześnie występują schorzenia układu krążenia. Ponadto, egzema może wynikać także z mechanicznego lub chemicznego podrażnienia. Częsty kontakt z detergentami myjącymi, wiatr i mróz, czy suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach również mogą wywołać reakcję zapalną wierzchniej warstwy skóry.

 

Objawy egzemy

Egzema może mieć charakter przewlekły, jak również dotyczyć sporadycznego występowania objawów u danej osoby. Objawy egzemy niezależnie od etiologii choroby są bardzo zbliżone, jednak po wnikliwej obserwacji zauważa się pewne różnice.

Schorzenie może dotyczyć dużych obszarów na ciele, jak również wybranych punktów. Najczęściej jednak egzema pojawia się na zgięciach łokci i kolan, a także na dłoniach. Skóra staje się nadmiernie wysuszona z tendencją do łuszczenia. Pojawiają się wykwity przypominające wypukłą wysypkę, niekiedy z wysiękiem. Drobna wysypka może być rozległa i wyglądać jak rumień.

Co więcej, zmiany skórne bywają bardzo swędzące. Z kolei drapanie doprowadza do dalszego podrażnienia i na skórze mogą tworzyć się rany. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dochodzić do zainfekowania skóry.