Szukaj

Groźne zaburzenia równowagi u seniorów

Groźne zaburzenia równowagi u seniorów

Zaburzenia równowagi to dość powszechny problem wśród osób starszych. Poza tym, że są po prostu uciążliwe, to stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia seniorów. Upadki mogą skończyć się nie tylko połamaniem kości i bolesnymi stłuczeniami, ale nawet śmiercią! To dlatego zaobserwowanie zaburzeń równowagi powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Jest to tym istotniejsze, że zaburzenia te mogą mieć przeróżne podłoże, a niejednokrotnie są objawem poważniejszych schorzeń.

Szacuje się, że zaburzenia równowagi występują u 25% osób powyżej 60. roku życia. Najczęściej powodują wrażenie obracania się całego otoczenia lub utrudniają określenie swojego położenia, zniekształcając rzeczywistość. W takich warunkach trudno jest się poruszać, ponieważ traci się pewność, co do miejsca własnego przebywania. Odczuciom tym często towarzyszą szumy uszne, oczopląs i ból głowy. Skutkiem silnych zawrotów mogą być natomiast wymioty.

Z lekarskich statystyk wynika, że przeważająca część problemów z równowagą ma swoje źródło w schorzeniach kręgosłupa lub nieprawidłowym funkcjonowaniu błędnika. Niestety, dokładna diagnoza zajmuje sporo czasu i wiąże się z wieloma badaniami. Mimo to, należy dążyć do jej możliwie najszybszego postawienia, ponieważ w skrajnych przypadkach, zaburzenia równowagi mogą być objawem śmiertelnego zagrożenia, jakim jest niedotlenienie mózgu. Są też jednym z pierwszych symptomów guza mózgu.

Niemniej, najczęściej utrata równowagi wiąże się z dość powszechnymi chorobami. Bywa efektem nieprawidłowo leczonej cukrzycy, ale dość często powodowana jest także chorobami neurologicznymi lub laryngologicznymi, problemami psychiatrycznymi, zaburzeniami hormonalnymi, zwyrodnieniami stawów, niedoborem niektórych mikroelementów, a nawet nadmiarem woskowiny w uszach.

W większości przypadków zaburzenia równowagi są możliwe do wyleczenia lub przynajmniej znacznego ograniczenia. Podstawą jest jednak rozpoczęcie prawidłowego leczenia dolegliwości, które do nich doprowadzają. Z uwago na wspomniane już trudności z postawieniem szybkiej i trafnej  diagnozy, należy koniecznie udać się do lekarza już przy pierwszych problemach z równowagą tak, by dać sobie czas na rozpoczęcie leczenia, zanim objawy ulegną wzmożeniu.