Zaraz po wodzie herbata jest najczęściej pitym napojem na świecie. Czarna, dobrej jakości wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Osoby starsze, zmagające się z chorobami lub innymi problemami zdrowotnymi muszą stosować pewne ograniczenia, jeśli chodzi o spożywanie niektórych składników i picie pewnych napojów. Herbata jednak nie należy do grupy, które trzeba wykluczać z jakiegokolwiek względu z codziennego menu seniora. Trzeba pamiętać, że herbata, pomimo że działa pobudzająco, to w zupełnie inny sposób niż kawa, dlatego jest dużo lepiej przyswajalna przez organizm i bezpieczniejsza.
Herbata i jej właściwości
Przede wszystkim herbata zawiera bardzo dużą ilość polifenoli mających działanie przeciwnowotworowe, ponieważ zwalczają wolne rodniki. To nie jedyne pozytywy polifenoli. Wykazują one także bardzo dobre działanie na układ krążenia, dzięki czemu zapobiegają chorobom układu krążenia. Osoby starsze mają często duże problemy z cholesterolem, miażdżycą i zawałami serca. Są to choroby, które bardzo często występują po 65. roku życia. Polifenole, które w dużych ilościach występują w herbacie, mogą zapobiegać tym schorzeniom. Oprócz polifenoli w składzie herbaty znajdują się także polisacharydy, które zmniejszają przyswajalność glukozy. Jedna filiżanka herbaty dziennie będzie więc idealnym rozwiązaniem dla diabetyków. Niektóre badania wykazują, że w krajach, gdzie pije się dużo czarnej herbaty, zachorowalność na cukrzycę typu II jest o wiele mniejsza niż w krajach, gdzie herbaty pije się o wiele mniej. Ostatnim bardzo ważnym składnikiem tego napoju są garbniki. Im dłużej parzymy herbatę, tym więcej się ich wytwarza. Na co pozytywny wpływ mają garbniki? Na skórę. Dla osób starszych, zwłaszcza dla pań, jest to szczególnie ważne. Garbniki działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wspomagają regenerację naskórka, neutralizują piecznie. Wspaniałym rozwiązaniem będzie więc robienie okładów na skórę z herbaty! Garbniki spełniają także rolę przeciwutleniaczy, czyli zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry.
Opiekun osoby starszej powinien więc pamiętać, że herbata może być dobrym zamiennikiem kawy lub innych ziołowych naparów.