Szukaj

Jak napisać testament

Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Spadkodawca tylko w ten sposób może oświadczyć swoją ostatnią wolę.

Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy, co oznacza, że małżonkowie nie mogą sporządzić jednego testamentu, a muszą zrobić dwa nawet na tym samym kawałku papieru. By sporządzić testament, spadkodawca musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że jedynie osoby pełnoletnie, nie ubezwłasnowolnione, mogą sporządzić testament. Testament odręczny – holograficzny musi być spisany ręcznie w całości. Kodeks cywilny nie dopuszcza możliwości napisania testamentu za pomocą pisma maszynowego (czy to na maszynie do pisania, czy komputerze. Testament ręczny spadkodawca może sporządzić w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Czyli, jeśli chcesz sporządzić testament własnoręczny musisz spełnić trzy przesłania: napisać go w całości pismem ręcznym, podpisać, opatrzyć datą.

Spadkodawca może się posłużyć dowolnym znanym sobie językiem. Może korzystać z dowolnych przyborów do pisania i utrwalić swoje oświadczenie na dowolnym materiale (nie tylko na papierze, ale także na desce, ścianie itp.). Podpis musi być zawsze na końcu testamentu pełnym imieniem i nazwiskiem, aby nie było żadnych wątpliwości. W razie zatajenia testamentu lub odmowy jego wydania osoba taka ponosi odpowiedzialność za szkody z tego wynikłe. Dopóki testator czyli spadkodawca żyje, testament nie wywołuje żadnych skutków i można go zawsze odwołać w całości lub w części. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Jednakże jeśli zamierzasz sporządzić testament ręczny skontaktuj się z adwokatem. Prawnik podpowie również, ja skutecznie zawrzeć w testamencie ewentualną klauzulę wydziedziczenia spadkobiercy i co ona daje.

Testament notarialny jest sporządzany przez notariusza – w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy. Po odczytaniu przez notariusza, lub inną osobę przez niego wskazaną treści aktu, zostaje on podpisany przez spadkodawcę. Jeśli spadkodawca nie może się podpisać pozostawia na akcie tuszowy odcisk palca – inna osoba wpisuje wówczas imię i nazwisko spadkodawcy. Jeśli osoba jest głuchoniema – notariusz musi zadbać o to, żeby zrozumiała jego treść. Jeśli jest niewidoma i głucha (głuchoniema) – może przybrać osobę zaufaną, która potwierdzi sporządzenie aktu w formie wnioskowanej.
Najprostszy przykład (wzór) testamentu ręcznego:

Data (Dzień/miesiąc/rok)

Testament

Ja niniejszym podpisany, (Imię Nazwisko), urodzony w dniu (dzień/miesiąc/rok) w (miejscowość) oświadczam, że do całości spadku po mnie powołuję syna (Imię nazwisko) urodzonego w dniu (dzień/miesiąc/rok).

Podpis (pełne imię i nazwisko czytelnie)