Szukaj

Jak postępować po zawale serca?

Jak postępować po zawale serca

O otyłości brzusznej mówimy u pacjentów, u których wskaźnik WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder) wynosi:
1) Dla mężczyzn ≥ 1 (lub obwód talii przekracza 102 cm)
2) Dla kobiet ≥ 0,8 (lub obwód talii przekracza 88 cm)
Ten typ otyłości jest niebezpieczny dla osób po przebytym zawale serca, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych incydentów wieńcowych. U tej grupy pacjentów należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz pełnotłustego nabiału. Warto wyeliminować z diety produkty wysokoprzetworzone, takie jak chipsy, paluszki, orzeszki w panierce, słodycze, słodzone napoje, słodzone przetwory mleczarskie, kiełbaski, parówki, gotowe dania mączne i makaronowe, płatki śniadaniowe typu crunchy oraz dosładzane musli. Osoby po przebytym zawale serca, powinny jeść pokarm nieprzetworzony, czyli świeże warzywa i owoce, suche nasiona roślin strączkowych, tłuste ryby morskie, chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, jaja, orzechy i różne nasiona, kasze, pieczywo pełnoziarniste. W umiarkowanych ilościach i za zgodą lekarza prowadzącego, pacjenci mogą także pić alkohol. 10 g etanolu na dobę jest maksymalną akceptowalną dawką alkoholu dla chorego (tj. 150 ml wina, 30 ml wódki).
Aktywność fizyczna i seksualna
Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pomaga zwiększyć wydolność układu sercowo-naczyniowego i zwolnić progresję niekorzystnych zmian w naczyniach wieńcowych. Wysiłek o umiarkowanej intensywności powinien trwać minimum 30 minut i być wykonywany 5 dni w tygodniu. Treningi można rozpocząć po konsultacji z lekarzem, nawet 3-4 tygodnie po przebytym zawale. Ważne jest stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń zależnie od reakcji organizmu na wysiłek. Powrót do aktywności seksualnej można podjąć po 4-6 tygodniach po ostrym incydencie wieńcowym. Czasami przez podjęciem stosunku warto rozważyć zażycie nitrogliceryny, gdyż ten rodzaj wysiłku może wywołać bóle dławicowe.
Palenie tytoniu
Niezwykle istotne dla zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego zawału serca jest zerwanie z nałogiem palenia papierosów. W ramach walki z uzależnieniem można stosować plastry nikotynowe. Należy także unikać narażenia na bierne palenie, bo jest ono tak samo niebezpieczne jak palenie czynne.
Podróżowanie samolotem
Podróżować wspomnianym środkiem transportu można po upływie 6 tygodni od wystąpienia zawału serca, natomiast do prowadzenia auta można powrócić po 4 tygodniach.
Cukrzyca a zawał
Współistnienie cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych stwarza wysokie ryzyko śmierci spowodowanej incydentem wieńcowym. Jak zatem postępować w przypadku diabetyków, którzy przechodzą przez rekonwalescencję spowodowaną przebytym zawałem serca?
– dieta
Należy uwzględnić w jadłospisie produkty bogate w kwasy omega-3, które chronią organizm przed chorobami układu krążenia. Hamują one rozrost blaszek miażdżycowych, zmniejszając prawdopodobieństwo incydentów wieńcowych. Wspomagają również proces obniżania ciśnienia tętniczego, redukcji poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu LDL. Przyczyniają się także do poprawy parametrów krzepliwości krwi. Zalecana dzienna dawka kwasów tłuszczowych omega-3 to 2-4 g. Wspomniane kwasy tłuszczowe odnaleźć można w tłustych rybach morskich, takich jak makrela, śledź, łosoś, sardynki, które powinny być spożywane 2 razy w tygodniu. Bogate w kwasy omega-3 są oleje: słonecznikowy, sojowy, lniany, rzepakowy oraz orzechy włoskie.
– normalizacja ciśnienia tętniczego
Należy dążyć do obniżenia ciśnienia do wartości <130/80 mm Hg.