Każde dotknięcie przedmiotu w miejscu publicznym powoduje, że na nasze dłonie przedostaje się nawet kilka tysięcy drobnoustrojów. Wystarczy dotknięcie twarzy nieumytą dłonią, by doszło do często poważnej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Okazuje się, że wiele osób nie myje prawidłowo rąk, co stanowi poważne ryzyko zakażenia. Sprawdź podstawowe zasady dotyczące higieny!
Dlaczego należy dokładnie i często myć ręce?
Na ludzkim ciele znajdują się miliony drobnoustrojów. Część z nich jest tzw. mikrobiomem skóry, czyli bakteriami bytującymi na naszym ciele. Naturalna flora bakteryjna jest niezbędna dla zachowania zdrowia, jednak kontakt z otaczającymi nas przedmiotami skutkuje przedostawaniem się na skórę także groźnych zarazków.
Ludzkie dłonie są częścią ciała najbardziej narażoną za kontakt z wirusami, bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Wystarczy dotknięcie klamki w miejscu publicznym, otrzymanie banknotu od kasjera, czy uścisk dłoni, by na naszej skórze pojawiły się nawet tysiące niebezpiecznych dla zdrowia zarazków.
Bezpośredni kontakt z drobnoustrojami nie oznacza infekcji, jednak gdy zarazki przedostaną się na błony śluzowe może dojść do rozwoju choroby. Już podparcie podbródka dłonią, dotknięcie oczu, nosa, czy ust niesie ryzyko przedostania się wirusów i bakterii do ustroju. Częste i dokładne mycie rąk jest więc najlepszym sposobem na uniknięcie wielu chorób.
Jakie choroby mogą przenosić się przez dotyk?
Dotknięcie przedmiotu lub bezpośredni kontakt z osobą chorą może być przyczyną wielu chorób, w tym groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Wbrew pozorom poprze dotyk rozprzestrzeniają się nie tylko schorzenia dotyczące skóry. Każe kichnięcie i kaszel sprawia, że wraz z płynami ustrojowymi z organizmu wydostają się drobnoustroje. Te kolejno osiadają na przedmiotach znajdujących się w odległości nawet kilku metrów od osoby chorej. Dotknięcie dowolnego przedmiotu może więc powodować zakażenie chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.
Do zarazków, które mogą przedostać się na nasze dłonie zalicza się m.in.:
- wirusy – np. wirus grypy, koronawirusy, rotawirusy, adenowirusy, wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusy wywołujące grypę żołądkową;
- bakterie – np. Salomonella, Shigella, bakterie wywołujące schorzenia układu oddechowego, gronkowiec;
- grzyby – może dojść do rozwoju grzybicy dłoni i paznokci, niekiedy infekcja przenosi się na inne części ciała, w tym narządy wewnętrzne;
- pasożyty – poprzez dotyk do ust mogą przedostać się owsiki, glista ludzka, a nawet tasiemiec.
Podstawowe zasady mycia rąk
Prawidłowe mycie rąk zmniejsza ryzyko wielu poważnych schorzeń, dlatego warto wypracować nawyk dokładnego i częstego mycia dłoni. Podczas codziennej higieny należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
- ręce myjemy przynajmniej 30 sekund;
- nie zapominamy o umyciu dłoni każdorazowo po skorzystaniu z toalety;
- ręce należy myć tuż po powrocie do domu, zanim dotkniemy innych przedmiotów;
- zawsze myjemy ręce przed jedzeniem.
Prawidłowe mycie rąk należy wykonywać w następującej kolejności:
- ściągamy pierścionki, bransoletki i zegarek;
- zwilżamy ręce ciepłą wodą;
- nakładamy mydło lub inny środek do mycia, a w okresie wzmożonej aktywności wirusów po powrocie do domu stosujemy płyny do dezynfekcji;
- rozprowadzamy płyn myjący za pomocą opuszków palców;
- pocieramy dłonie wewnętrzną powierzchnią;
- splatamy palce i dokładnie namydlamy przestrzenie między palcami;
- myjemy powierzchnię dłoni;
- następnie myjemy dokładnie kciuki;
- kolejno myjemy nadgarstki;
- dokładnie spłukujemy płyn pod bieżącą wodą;
- ręce starannie osuszamy jednorazowym ręcznikiem papierowym;
- wodę zakręcamy przez papierowy ręcznik, który następnie wyrzucamy;
- po umyciu stosujemy krem nawilżający w celu zapobiegania pęknięciom i podrażnieniom naskórka.