Leki i suplementy przechowujemy w temperaturze pokojowej, jednak w upalne dni często zapominamy, że temperatura pokojowa nie oznacza dowolnej kreski na termometrze w pomieszczeniu. Lodówka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ niektóre leki są wrażliwe także na zbyt niskie temperatury. Jak więc przechowywać leki, jeśli temperatura przekracza dozwolone wartości oznaczone na opakowaniach preparatów leczniczych?
W jakiej temperaturze przechowujemy leki i dlaczego?
Na opakowaniu niemalże każdego środka leczniczego znajduje się informacja o warunkach przechowywania. Najczęściej zaleca się przechowywanie leków w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25 stopni Celsjusza. Rzadziej dozwolona jest temperatura nieco wyższa niż 25 stopni. Niektóre leki, głównie czopki, krople do oczu lub antybiotyki, probiotyki, czy leki hormonalne należy przechowywać w lodówce. Warto jednak pamiętać, by zawsze sprawdzać oznaczenia na opakowaniu. Istnieją bowiem leki, w tym antybiotyki, których nie należy przechowywać w lodówce.
Wyznaczenia te nie są przypadkowe, ponieważ o odpowiednie przechowywanie preparatów leczniczych dbają już ich producenci podczas transportu do hurtowni i aptek. Również apteki prowadzą rejestr temperatury w każdym pomieszczeniu aptecznym.
Jak temperatura wpływa na leki?
Większość osób kojarzy wpływ wysokiej temperatury na leki z działaniem rozpuszczającym. W istocie, niektóre leki po nadmiernym rozgrzaniu rozpływają się i ciężko jest z nich skorzystać. Mowa głównie o czopkach oraz o maściach. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wysoka temperatura może zmienić właściwości substancji aktywnych. W konsekwencji leki narażone na wysokie temperatury przez dłuższy czas lub na znaczne ich wahania mogą stracić swoje właściwości lecznicze. W innych przypadkach może dojść nie tylko do utraty działania, ale także zwiększenia toksyczności. Może okazać się, że lek nieodpowiednio przechowywany będzie groźny dla zdrowia. Również sama utrata właściwości jest niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku leków o istotnym działaniu w przypadku poważnych schorzeń.
Gdzie przechowywać leki w upalne dni?
Leki, które powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, należy trzymać w ciemnym punkcie całkowicie ochronionym przed działaniem promieni słonecznych. Zwykle odpowiednia jest zamknięta szafka z dala od okna. Jeśli mamy w domu klimatyzowane pomieszczenie lub piwnicę, na czas upałów warto przenieść tam leki. W przeciwnym razie wybieramy najchłodniejsze pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu. Większość ludzi trzyma leki w łazienkowej szafce lub w kuchni, gdzie jest bliski dostęp do napojów podczas przyjmowania leków. Jest to jednak najgorsze z możliwych rozwiązań.
W kuchni temperatura zwykle jest znacznie wyższa, ponieważ podnosi ją para z przygotowywanych posiłków. Natomiast łazienka odznacza się nagłymi skokami temperatury po kąpieli, czy prysznicu. Oba te pomieszczenia mają wysoki stopnień wilgotności, co również nie służy lekom. Warto więc rozważyć przechowywanie leków w innym, chłodniejszym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, leki można przechowywać w specjalnych pojemnikach termoizolacyjnych.