Szukaj

Jak sprawić, by starość była szczęśliwsza?

Jak sprawić, by starość była szczęśliwsza

Nie istnieje jedna recepta na szczęście. Nie można też zaplanować szczęścia i uniknąć problemów. Można jednak podjąć starania, by nasze życie było tak przyjemne, jak to tylko możliwe. Żeby tak się stało, najlepiej pracować nad swoją dolą już od wczesnej dorosłości i kontynuować udany żywot także na emeryturze. Jeśli natomiast nie czuje się satysfakcji z dotychczasowego życia, to wciąż jeszcze można pracować nad jego poprawą. Wystarczy potraktować starość jako zupełnie nowy rozdział, który należy zbudować od podstaw. Bez względu na to, czy udana starość ma być kontynuacją zadowalającego życia, czy też początkiem zupełnie nowej przygody, warto pamiętać o 5 ważnych czynnikach, podnoszących jakość codziennego funkcjonowania.

  1. Zawsze warto otaczać się właściwymi osobami, a w jesieni życia ma się do tego najlepsze warunki. Już nie jest się zobowiązanym do bywania w pracy, więc odpada problem zbyt wymagającego szefa czy niesympatycznych współpracowników. Senior samodzielnie decyduje o tym, kogo do siebie zaprasza i z kim spędza czas poza domem. Warto więc poświęcać go osobom, które mają na nas pozytywny wpływ. Zdecydowanie powinno się unikać tzw. wampirów energetycznych, czyli osób wpędzających w niepotrzebne przygnębienie, poczucie winy lub złość. Najlepszymi kompanami będą osoby mające podobne poczucie humoru, zbliżone wartości i dzielące nasze pasje. Dzięki temu, nie będzie brakowało tematów do rozmowy ani powodów do śmiechu.
  2. Towarzystwo osób o odpowiednim charakterze to jeszcze nie wszystko. Dla lepszego samopoczucia, warto zadbać także o jakość relacji z ludźmi oraz o różnorodność kręgu znajomych. Dowiedziono bowiem, że na korzyść ludzkiego mózgu działa kontakt z ludźmi w różnym wieku. Choć może wydawać się to trudne, to jednak warto poszukać nie tylko rówieśników, ale i osób zdecydowanie młodszych, które jednak mają podobne poglądy lub jednakowe hobby. Senior może stać się dla nich kopalnią wiedzy o tym, czym się interesują. Może być też ich autorytetem, mentorem. Młodzi będą zaś dla osoby starszej świetnym łącznikiem z nowoczesnością. Oni również mogą pełnić rolę nauczycieli, pokazując wszystko to, za czym osoba starsza nie nadąża we współczesnym świecie. Z osobami w zbliżonym wieku warto natomiast nawiązywać głębsze przyjaźnie, stawiając na jakość kontaktów, a nie ich ilość. W jesieni życia szkoda tracić czas na powierzchowne znajomości. Dobrze jest mieć przy sobie ludzi, którym można ufać, na których można polegać i którzy będą realnym wsparciem.
  3. W starszym wieku większość osób wie już doskonale, co je cieszy, a co nie. Nie warto więc podejmować działań, które nie sprawiają nam przyjemności. Zdecydowanie warto pozwalać sobie czasem na czysty hedonizm. W pewnym wieku można wreszcie odpocząć od obowiązków i zyskuje się większe prawa do tego, by skupić się na sobie. Poświęcajmy więc czas na to, co wywołuje uśmiech na naszych twarzach, co daje nam radość i rozbudza zadowolenie z życia. Codziennie starajmy się rozpieszczać samych siebie miłymi doznaniami, choćby tak drobnymi, jak ulubiona muzyka, wyśmienite danie czy oddawanie się największej pasji.
  4. Choć seniorzy wiedzą już, co ich raduje, to jednak nigdy nie warto spoczywać na laurach. Poszukiwanie nowych radości w życiu nie powinno mieć końca. Odkrywanie samego siebie to wspaniała przygoda, która nawet po kilku dekadach życia wciąż może fascynować i uszczęśliwiać. W jesieni życia wciąż warto próbować czegoś nowego, poszukując rzeczy, ludzi i przeżyć, które wzbudzają w nas pozytywne emocje. Doświadczeni, mądrzejsi niż kiedyś, mający mniej ograniczeń – możemy robić naprawdę wiele, więc pielęgnujmy w sobie duszę odkrywcy i miejmy odwagę nadal poznawać nowe oblicza życia!
  5. O ćwiczeniach najczęściej mówi się w aspekcie troski o zdrowie. Ale aktywność fizyczna to także stymulacja endorfin, które poprawiają nastrój. Dlatego tak ważne jest, by bez względu na wiek, pamiętać o ruchu. Oczywiście, nie wszyscy seniorzy mogą pozwolić sobie na jednakowe ćwiczenia, jednak każdy powinien znaleźć w swoim codziennym grafiku czas na jakikolwiek trening, choćby ten podstawowy. Realnie poprawia to nastrój, a do tego pomaga zachować sprawność. To samo dotyczy treningów intelektualnych! By pozostać w dobrej formie umysłowej, warto codziennie ćwiczyć pamięć, koncentrację, myślenie. Świetnie sprawdzą się do tego układanki, łamigłówki, gry logiczne, a nawet puzzle. Systematyczna dbałość o formę fizyczną i intelektualną pozwoli sprawniej funkcjonować, ale też czuć się lepiej ze świadomością zrobienia dla siebie czegoś dobrego.