W obliczu rosnącej inflacji i skokowych cen paliw, bezpłatny transport publiczny może być znaczącym wsparciem dla domowego budżetu, szczególnie dla osób starszych. W Polsce niektórzy emeryci już cieszą się możliwością darmowych przejazdów komunikacją miejską, a inni mogą o nie ubiegać się spełniając określone kryteria.
Seniorzy w Polsce, którzy przekroczyli odpowiedni wiek, mogą liczyć na darmową lub ulgową jazdę autobusami i tramwajami, choć warunki i wymagany wiek różnią się w zależności od miasta. W Warszawie, osoby w wieku 65+ mogą zakupić roczny „bilet seniora” za jedyne 50 złotych. W Szczecinie z kolei, 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni mogą otrzymać 50% zniżki na przejazd. Natomiast emeryci mieszkający we Wrocławiu i Lublinie już od 65. roku życia mogą korzystać z transportu miejskiego bez opłat. Panie w tych miastach będą musiały poczekać do ukończenia 70 lat, by skorzystać z darmowej komunikacji, jednak do tego czasu mogą one korzystać z przysługującej im 50% zniżki jako emerytki.
Nie czekając na osiągnięcie wyższego wieku, emeryci mogą załatwić sobie tańsze bilety, jednak zasady przyznawania ulg i ich wysokość są uregulowane przez samorządy lokalne i mogą się różnić. Tak więc polscy seniorzy, w zależności od miejsca zamieszkania, mają różne możliwości na oszczędność w ramach komunikacji publicznej.
Warto pamiętać, że aby skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską lub zniżek, emeryci muszą zazwyczaj dopełnić formalności, takich jak uzyskanie odpowiedniej legitymacji czy biletu okresowego, co pozwala na korzystanie z transportu miejskiego na preferencyjnych warunkach. Jest to znaczący krok w stronę wsparcia seniorów, szczególnie w czasach, kiedy wzrost cen i kosztów życia w sposób szczególny dotyka tej grupy społecznej.