Krwawienia do przewodu pokarmowego u osób w podeszłym wieku występują zdecydowanie częściej niż u osób młodych, co spowodowane jest współistnieniem wielu ciężkich i przewlekłych chorób zmuszających starszego pacjenta do przyjmowania dużej ilości leków, z których każdy ma skutki uboczne. Krwawienia dwa razy częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Śmiertelność spowodowana krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego wynosi od 4% do 14%, natomiast z dolnego odcinka około 5%. Krwawienie do przewodu pokarmowego nie jest klasyfikowane jako odrębna choroba, ale jako powikłanie schorzeń układu pokarmowego. Seniorzy słabiej adaptują się do utraty krwi krążącej, co przyczynia się do wcześniejszego występowania wśród tej populacji wstrząsu krwotocznego. Krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego (GOPP)
Przyczynami krwawień do górnego odcinka przewodu pokarmowego (GOPP) są wrzody żołądka i dwunastnicy, nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, żylaki przełyku. Żylaki przełyku powstają na podłożu marskości wątroby, pierwotnego raka wątroby, zakrzepicy żyły wrotnej. Wykazano, iż zapalenia przełyku mają coraz większy udział w przyczynianiu się do wystąpienia krwawień do GOPP w populacji osób powyżej 80 roku życia. Zapalenie przełyku powstaje na podłożu choroby refluksowej często pojawiającej się u seniorów. Ciężka postać choroby refluksowej prowadzi do występowania krwistych lub fusowatych wymiotów, natomiast nadżerkowe zapalenie przełyku jest przyczyną anemii i pojawiania się krwi w kale. Leki stosowane w leczeniu osteoporozy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne przyczyniają się do powstawania owrzodzeń przełyku. Krwawienia do GOPP występują 4-5 razy częściej niż krwawienia do DOPP i przejawiają się jako fusowate lub krwiste wymioty oraz krwiste stolce. Krwawienia do dolnego odcinka przewodu pokarmowego (DOPP)
Krwawienia do dolnego odcinka przewodu pokarmowego (DOPP) obejmujące jelito cienkie i grube zwykle nie są tak masywne, jak krwawienia do GOPP. Większość tego typu krwawień ustępuje samoistnie i nie wymaga natychmiastowej ingerencji chirurga. Objawy krwawień do DOPP to zawartość świeżej krwi w stolcu bądź krwista biegunka. Jako przyczyny wspomnianych krwawień najczęściej wymienia się uchyłki jelita grubego, żylaki odbytu, malformacje naczyniowe w obrębie jelita grubego, w mniejszym stopniu nieswoiste choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna), nowotwory i zmiany po radioterapii. Choroba uchyłkowa jelita grubego pojawia się u 35%-50% osób w wieku podeszłym, często towarzyszy jej nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca. Przewlekle zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma ogromny udział w pojawianiu się krwawień z uchyłków jelita grubego. Leczenie radioterapią może spowodować uszkodzenie jelit i prowadzić do wystąpienia stanów biegunkowych, ciągłego parcia na stolec oraz do obecności krwi w stolcu. U seniorów w wyniku długotrwałego przyjmowania antybiotyków może dojść do zakażenia bakteriami Clostridium difficile, co powoduje pojawienie się pseudobłoniastego zapalenia jelit.
Wyróżnia się także utajone krwawienia z przewodu pokarmowego będące powikłaniem chorób dolnego bądź górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawem takiego krwawienia jest postępujące osłabienie i anemia, a jego wykrycie ma miejsce przypadkowo podczas badania na krew utajoną w kale bądź podczas wykonywania morfologii krwi. Szczególnie zagrożone tą postacią krwawienia są osoby przewlekle zażywające leki przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe.