Szukaj

Leczą raka bezpieczymi promieniami

W Zakładzie Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego za pomocą obecnie zakupionych, najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na europejskim rynku sprzętu do radioterapii leczony jest rak prostaty, przełyku, guz piersi, narządu rodnego oraz nowotwór skóry.

– Taki sam nowoczesny sprzęt, w który wyposażamy Jurajskie Centrum Onkologii mają ośrodki onkologiczne w Niemczech, Anglii, czy we Francji, bowiem urządzenia te mają jedynego w Europie producenta – wyjaśnia dr n.med. Mariusz Syguła, kierownik Zakładu Radiologii, onkolog-radioterapeuta.

Rocznie w Zakładzie Radioterapii leczonych jest ok. 2 tysiące pacjentów z całego subregionu. – W tym 1600 chorych korzysta z teleradioterapii, 400 z brachyterapii – mówi dr Syguła. – W ramach programu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego doposażenia zakładów radioterapii w ramach programu zwalczania chorób nowotworowych otrzymaliśmy kilka urządzeń do brachyterapii. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło w ub. roku na zakup sprzętu 1,5 mln zł dla naszego szpitala. Są to najnowocześniejszej generacji urządzenia do brachyterapii służące do napromieniania chorych z nowotworami prostaty, przełyku, skóry, guzami piersi i narządu rodnego. Część z nich jest doposażeniem istniejącej Pracowni Brachyterapii. Taka modernizacja pozwala na precyzyjne i bezpieczne leczenie promieniami chorych na raka w wielu lokalizacjach.

Brachyterapia to metoda radioterapii polegająca na dostarczeniu źródła promieniowania w obręb guza nowotworowego, co pozwala na oszczędzenie sąsiadującej z guzem zdrowej tkanki.

– Wystarczy, że przyjdzie do nas pacjent i przyniesie dokumentację dotyczącą swojej choroby, jeżeli stwierdzimy brak koniecznych badań wykonamy je na miejscu, czas oczekiwania na przyjęcie to 2-3 tygodnie – dodaje dr Syguła. W Zakładzie Radioterapii pracują doświadczeni lekarze wcześniej związani z Instytutami Onkologii w Warszawie, Krakowie i Gliwicach.