Szukaj

Męczennica cielista – właściwości i zastosowanie

Męczennica cielista – właściwości i zastosowanie

Męczennica cielista to roślina powszechnie występująca w Ameryce Południowej. Kwitnące na biało pnącze dorasta do dziesięciu metrów pokrywając skały, płoty oraz inne rośliny dzięki wąsom czepnym. Ta niepozorna roślina stanowi surowiec leczniczy o silnych właściwościach wspomagających organizm w przypadku wielu dolegliwości. Nie każdy wie, że męczennica cielista, pomimo nieco niechlubnej nazwy, jest doskonałym i naturalnym środkiem wspomagającym leczenie m.in. depresji i stanów lękowych.

Jakie działanie wykazuje męczennica cielista?

Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) jest oficjalnie uznanym surowcem leczniczym. Wiele z jej właściwości leczniczych zostało potwierdzonych dzięki wieloletnim badaniom, a męczennica cielista stosowana jest w lecznictwie w postaci nalewek, naparów, suszonego ziela oraz płynnych wyciągów.

Sporą popularność oraz wszechstronne zastosowanie męczennica cielista zyskała dzięki zawartości licznych związków aktywnych, które działają korzystnie w przypadku dolegliwości. Roślina wykazuje:

  • Działanie uspokajające – męczennica cielista często stanowi składnik preparatów stosowanych w przypadku zaburzeń emocjonalnych. Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie nerwowe i ułatwia wyciszenie. To właśnie działanie uspokajające stanowi najbardziej pożądaną właściwość męczennicy cielistej.
  • Działanie ułatwiające zasypianie – dzięki korzystnemu wpływowi na emocje, męczennica cielista jest dobrym środkiem regulującym sen. Zioło ułatwia zasypianie, zwalcza bezsenność oraz redukuje zaburzenia snu związane z częstym przebudzaniem się w ciągu nocy.
  • Działanie przeciwpsychotyczne – niektóre badania sugerują, że męczennica cielista poprzez wpływ na przekaźnictwo w mózgu może wykazywać działanie przeciwpsychotyczne.
  • Potencjalne działanie – uważa się, że męczennica cielista wykazuje działanie lekko obniżające ciśnienie krwi, wspomaga również pracę serca w przypadku zaburzeń na tle nerwowym. Roślina była stosowana także w przypadku kaszlu, astmy oraz kolki związanej z zaburzeniami trawienia na tle nerwowym.

Jak stosować męczennicę cielistą?

Męczennica cielista wchodzi w skład preparatów uspokajających jako jeden z komponentów. Ponadto, ziele męczennicy (Herba Passiflorae) dostępne jest jako surowiec do przyrządzania naparów, nalewek oraz odwarów.

Napar z męczennicy cielistej przyrządza się przez zalanie 1 łyżeczki suszonego zioła gorącą wodą i parzenie pod przykryciem przez ok. 10 minut. Filiżankę naparu zwykle pije się raz dziennie przed snem.

Warto jednak pamiętać, że osoby wrażliwe mogą nadmiernie reagować na działanie uspokajające męczennicy. Może wówczas dochodzić do nadmiernego osłabienia i senności, co wiąże się z działaniem sedatywnym rośliny. Dołączenie naparów do leczenia należy skonsultować ze swoim lekarzem.